Biševo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biševo
Letecký pohled na ostrov
Letecký pohled na ostrov
Map of Biševo 2020-10-05.png
Biševo
Biševo
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vesnice Porat na ostrově.

Biševo (italsky Busi, čakavským nářečím Bisovo) je ostrov v Jaderském moři. Patří Chorvatsku. Nachází se v blízkosti známějšího a většího Visu (5 km jihovýchodně). Má rozlohu 5,8 km2 a podle chorvatského sčítání lidu zde v roce 2011 žilo trvale 15 obyvatel.

Ostrov tvoří vápenec. Jeho nejvyšší bod (vrchol Straženica) vystupuje do výšky 239 m nad mořskou hladinu. V centrální části ostrova se nachází obdělávané pole; severní část ostrova tvoří piniový les a většinu zbylé plochy pokrývají keře, nebo holé kameny. Obyvatelé se živí buď rybářstvím, nebo pěstováním vína. V posledních desetiletích má stále větší význam turistika. Ostrov je znám především díky Modré jeskyni, která je turisticky hojně navštěvována.[zdroj?] Pobřeží ostrova je dlouhé 18 km a je převážně strmé, až na několik malých pláží.

V roce 1050 byl na ostrově zbudován benediktýnský klášter, který však byl opuštěn o dvě století později vzhledem k obavám z pirátských nájezdů. Mniši přesídlili na blízký ostrov Vis. Dodnes se dochovaly jeho pozůstatky a kostel sv. Silvestra.

Ještě v 19. a na prvním počátku století dvacátého byl ostrov domovem pro téměř dvě stovky lidí. Po druhé světové válce se počet zvýšil až na sedm set, poté začal prudce klesat.[1] Řada z nich se však z těžkých podmínek ostrova vystěhovala do nedaleké obce Komiža. Na ostrově se nacházela řada vesnic, např. Salbunora, Porat, Mezuporat, Vela Gora, Potok a Polje (které bylo největší ze všech místních sídel).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]