Biševo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biševo
Letecký pohled na ostrov
Letecký pohled na ostrov
Biševo
Biševo
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vesnice Porat na ostrově.

Biševo (italsky Busi, čakavským nářečím Bisovo) je ostrov v Jaderském moři. Patří Chorvatsku. Nachází se v blízkosti známějšího a většího Visu (km jihovýchodně). Má rozlohu 5,8 km2 a podle chorvatského sčítání lidu zde v roce 2011 žilo trvale 15 obyvatel.

Ostrov tvoří vápenec. Jeho nejvyšší bod (vrchol Straženica) vystupuje do výšky 239 m nad mořskou hladinu. V centrální části ostrova se nachází obdělávané pole; severní část ostrova tvoří piniový les a většinu zbylé plochy pokrývají keře, nebo holé kameny. Obyvatelé se živí buď rybářstvím, nebo pěstováním vína. V posledních desetiletích má stále větší význam turistika. Ostrov je znám především díky Modré jeskyni, která je turisticky hojně navštěvována.[zdroj?] Pobřeží ostrova je dlouhé 18 km a je převážně strmé, až na několik malých pláží.

V roce 1050 byl na ostrově zbudován benediktýnský klášter, který však byl opuštěn o dvě století později vzhledem k obavám z pirátských nájezdů. Mniši přesídlili na blízký ostrov Vis. Dodnes se dochovaly jeho pozůstatky a kostel sv. Silvestra.

Ještě v 19. a na prvním počátku století dvacátého byl ostrov domovem pro téměř dvě stovky lidí. Po druhé světové válce se počet zvýšil až na sedm set, poté začal prudce klesat.[1] Řada z nich se však z těžkých podmínek ostrova vystěhovala do nedaleké obce Komiža. Na ostrově se nacházela řada vesnic, např. Salbunora, Porat, Mezuporat, Vela Gora, Potok a Polje (které bylo největší ze všech místních sídel).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Biševo ve Wikimedia Commons