Beryl Markham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beryl Markham
Beryl Markham 1936.jpg
Narození 26. října 1902
Leicester
Úmrtí 3. srpna 1986 (ve věku 83 let)
Nairobi
Ocenění Women in Aviation, International
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beryl Markham, roz. Clutterbuck (26. října 1902 Ashwell, Rutland, Spojené království3. srpna 1986 Nairobi, Keňa) byla pilotka britského původu a trenérka koní. Jako první žena přeletěla Atlantik při sólovém letu z východu na západ.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Velké Británii v rodině uznávaného trenéra koní. Když jí byly čtyři roky, odstěhovala se rodina do Keni, která tehdy byla britským protektorátem. Její matka se brzy vrátila do Anglie, ale Beryl zůstala s otcem v Keni. Prožila zde dobrodružné dětství a od otce se naučila mít ráda koně a rozumět jim. Jako první žena pak v Keni získala trenérskou licenci.

Byla přítelkyní Karen Blixenové, s níž se seznámila za jejího pobytu v Keni. Díky ní poznala také Denyse Finche Hattona, aristokrata a letce. Dalším mužem, který ji přivedl k létání, byl Tom Campbell Black, který se stal jejím leteckým instruktorem a přítelem. Začala pracovat jako pilotka, jejímž úkolem bylo ze vzduchu hlásit lovcům, kde se nachází zvěř.

Když se rozhodla letět přes Atlantik, doufala, že získá dva rekordy – jednak v té době ještě nikdo neletěl přímo z Evropy do New Yorku, jednak tuto trasu náročnějším směrem na západ neabsolvovala žádná žena sama (několik jich nicméně při takovém pokusu přišlo o život).

Dne 4. září 1936 vzlétla z Anglie se strojem Percival Vega Gull a po dvacetihodinovém letu, během nějž jí kvůli zamrznutí potrubí došlo palivo, nouzově přistála v kanadském Novém Skotsku. Ačkoli první cíl se jí tak splnit nepodařilo, druhý ano.

Svůj dobrodružný život popsala v knize West with the Night, vydané roku 1942. Žila pak ve Spojených státech, v roce 1952 se však vrátila zpátky do Keni, kde se stala úspěšnou trenérkou koní.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byla třikrát vdaná, příjmení Markham převzala od svého druhého manžela, s nímž měla syna.

Reference[editovat | editovat zdroj]