Bertram Forer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bertram R. Forer, M.A., Ph.D.
Narození 24. října 1914
Springfield, Massachusetts, USA
Úmrtí 6. dubna 2000 (ve věku 85 let)
Springfield, Massachusetts, USA
Státní příslušnost USA
Alma mater University of Massachusetts Amherst
Obor psycholog
Známý díky popsání Forerova efektu
Významná díla The fallacy of personal validation
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bertram R. Forer (24. října 1914 Springfield, Massachusetts, USA6. dubna 2000 Springfield, Massachusetts, USA) byl americký psycholog známý především pro popsání Forerova efektu.

Forer se narodil ve Springfieldu v Massachusetts a graduoval na Massachusettské univerzitě v Amherstu v roce 1936. Tituly M.A. a Ph.D. v klinické psychologii získal na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

Sloužil jako psycholog a administrátor ve vojenské nemocnici ve Francii během 2. světové války. Po návratu pracoval na psychiatrické klinice Ministerstva pro záležitosti veteránů v Malibu. V Malibu též provozoval soukromou praxi.

Forerův experiment[editovat | editovat zdroj]

V roce 1948 provedl na svých studentech osobnostní test a aniž by ho vyhodnotil, dal všem studentům stejnou analýzu poskládanou z astrologického textu z novin. Studenty pak požádal, aby ohodnotili tento jejich popis na škále od nuly (nejméně) do pěti (nejvíce) podle přesnosti. Průměrné ohodnocení bylo 4,26. Tento experiment byl od roku 1948 mnohokrát zopakován a průměr vycházel vždy zhruba 4,2. Tento jev byl pojmenován Forerův efekt. Ukazuje, že lidé mají tendenci přijímat obecné popisy jako individuální, aniž by si uvědomovali, že mohou platit téměř na kohokoliv. Důvodem je podvědomé přání lidí, aby takovéto popisy byly pravdivé. Forerův experiment je často používán ke kritice osobnostních testů, jako například MBTI.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bertram Forer na anglické Wikipedii.