Bernard z Menthonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
svatý Bernard z Mentonu
Narození983 nebo 1008
na zámku Menton FrancieFrancie Francie
Úmrtí15. června 1081 nebo 1086 popřípadě 28. května 1007
Novara ItálieItálie Itálie
Svátek15. června
Vyznáníkatolická církev
Významné zasvěcené kostelyKlášter sv. Bernarda v průsmyku Col du Grand-Saint-Bernard.
Atributykříž ve tvaru hole, alpská hůl, pes bernardýn, lyže, sekyrka, satan v řetězech nebo s čtyřmi hlavami, věž
Patronemhorolezců, lyžařů, obyvatel a pocestných v alpských oblastech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Bernard z Menthonu, také svatý Bernard z Aosty či svatý Bernard z Mont-Joux (983[1] nebo 1008[2] Menton, Savojsko15. června 1081[1][2][3] nebo 1086[3], podle některých zdrojů dne 28. května 1007[1] Novara) byl řeholní kanovník, který je podle katolického kalendáře připomínán 15. června. Je patronem horolezců, lyžařů, obyvatel a pocestných v alpských oblastech. Osobnost svatého Bernarda z Aosty je spojena se stejnojmenným alpským průsmykem Col du Grand-Saint-Bernard, ve kterém založil klášter. Z těchto míst také svatobernardský pes, jedno z plemen bernardýna.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Podle pozdní legendy se sv. Bernard narodil kolem r. 981 na hradě v Menthon, dnes Menthon-Saint-Bernard ve francouzském Horním Savojsku, ve významné šlechtické rodině. Podle jiné legendy pochází z italské Aosty, kde však působil až jako kanovník v kapitule při tamější katedrále Nanebevzetí Panny Marie. V Paříži vystudoval práva, filosofii a teologii a pravděpodobně se chystal pro církevní kariéru, když jej rodina začala nutit k aliančnímu sňatku. Pro stálé odpírání poslušnosti rodině byl uvězněn ve věži, odkud byl vysvobozen sv. Mikulášem přes okno. Záhy po této události započal s christianiazicí alpských oblastí, působil při budování několika biskupství, založil dodnes prosperující klášter k ochraně průsmyku Mont-Joux (dnes po něm pojmenovaném) hojně již tehdy využívaného i křesťanskými poutníky.

Svatořečení[editovat | editovat zdroj]

Již ve 12. století byl v alpských oblastech uctíván jako svatý, i když byl svatořečen papežem Inocencem XI. až v roce 1681 (někdy je však jeho svatořečení uváděno již z roku 1120), a papež Pius XI., sám bývalý významný horolezec, jej roku 1923 prohlásil patronem obyvatel Alp, horolezců a lyžařů. Sv. Bernard bývá zobrazován s ďáblem a věží (připomínka vysvobození z věže sv. Mikulášem).

Jméno Bernard[editovat | editovat zdroj]

Bernard je mužské křestní jméno germánského původu, které vzniklo spojením výrazů pro medvěd (Bär) a tvrdý, drsný (hart), dá se tedy překládat drsný jako medvěd. Podle českého kalendáře má svátek 20. srpna.[4][5]

Památky a kostely[editovat | editovat zdroj]

Sochy[editovat | editovat zdroj]

  • bronzová socha v průsmyku Mont-Joux
  • bronzová socha na Matterhornu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c BAUTZ, Friedrich Wilhelm. Bernhard von Menthon. V Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikonu. Hamm: Bautz, 1975. ISBN 3-88309-013-1. S. 535. (německy) 
  2. a b Bernhard von Menthon na stránkách Heiligenlexikon (21. září 2017)
  3. a b COUTAZ, Gilbert. Historický lexikon Švýcarska. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  4. Horolezeckaabeceda.cz: VÝZNAMNÝ DEN: 15. 6. svátek sv. Bernarda, patrona horolezců
  5. Lezec.cz: 15. června je svátek sv. Bernarda, patron horolezců

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]