Bel Kaufmanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bel Kaufmanová
Bel Kaufmanová (druhá zprava) v roce 2001
Bel Kaufmanová (druhá zprava) v roce 2001
Rodné jméno Bella Michajlovna Kojfman
Narození 10. května 1911
Berlín
Úmrtí 25. července 2014 (ve věku 103 let)
New York
Etnikum Židé
Stát Spojené státy americké
Alma mater Columbia University
Významná díla Nahoru po schodišti dolů
Manžel(ka) Sidney Goldstine
Děti Jonathan Goldstine, Thea Goldstine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bel Kaufmanová (10. května 1911 Berlín25. července 2014 New York) byla americká spisovatelka.

Pocházela z rodiny ruských židovských intelektuálů, její matka byla dcerou Šoloma Alejchema.[1] Narodila se v Berlíně, kde její otec studoval medicínu, pak žila rodina v Oděse a roku 1922 se vystěhovala do USA. Bel vystudovala literaturu na Kolumbijské univerzitě a stala se středoškolskou učitelkou.[2]

Své zážitky zpracovala v knize Nahoru po schodišti dolů (první vydání 1964), ironicky popisující americký vzdělávací systém, v němž se pedagogové kvůli přebujelé byrokracii, nedostatku učebních pomůcek a neustálému řešení kázeňských problémů prakticky vůbec nedostanou k výuce. Kniha je originální i po formální stránce: postrádá vypravěče i lineární děj, je mozaikou dopisů, oběžníků, protokolů a studentských slohových prací, dokumentujících první školní rok začínající učitelky na střední škole v chudinské čtvrti New Yorku. Román se držel 64 týdnů na žebříčku bestsellerů podle The New York Times, z toho pět měsíců na prvním místě, vznikla jeho dramatizace i filmová verze, kterou natočil v roce 1967 Robert Mulligan a hlavní roli hrála Sandy Dennisová.[3] Česky vyšla kniha v roce 1971 v překladu Luby a Rudolfa Pellarových.

Napsala také řadu novinových článků, črt, povídek i román Love, etc. (1979), které však nedosáhly úspěchu prvotiny. Pohostinsky přednášela na univerzitách o jidiš a židovském humoru, působila v nadaci pečující o odkaz Šoloma Alejchema, obdržela čestnou cenu Anti-Defamation League. Dožila se 103 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ДА, Я ЕГО ВНУЧКА! Vestnik.ru
  2. At 100, Still a Teacher, and Quite a Character. The New York Times
  3. Turner Classic Movies

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]