Beatrix Savojská (1331)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beatrix Savojská
Narození 1310
Úmrtí 1331 (ve věku 20–21 let)
Manžel(ka) Jindřich Korutanský
Děti Maultasch of Carinthia
Rodiče Amadeus V. Savojský a Marie Brabantská
Příbuzní Markéta Savojská, Anna Savojská, Anežka Savojská, Bona Savojská, Beatrix z Bâgé, Aymon Savojský, Eduard Savojský a Kateřina Savojská (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Beatrix Savojská (kolem 131019. říjen 1331) byla korutanská vévodkyně, tyrolská hraběnka a třetí manželka Jindřicha Korutanského z rodu Menhardovců.

Život[editovat | editovat zdroj]

Beatrix se narodila kolem roku 1310 jako dcera savojského hraběte Amadea V. a Marie, dcery brabantského vévody Jana I. a roku 1328 již v sedmnácti letech byla provdána za muže o více než čtyřicet let staršího. Ačkoliv Jindřich v době svého třetího sňatku již nebyl českým králem a smrtí své první manželky Anny ztratil nároky na český trůn, obě jeho další ženy měly titul českých královen – sám Jindřich se ostatně panovnického titulu nevzdal. Vládnoucí český král Jan Lucemburský byl Beatrixiným bratrancem (jejich matky Marie a Markéta byly sestry). Původně se Jindřich měl k Lucemburkům přiženit mnohem dříve. Ovšem oba plánované sňatky s příbuznými krále Jana ztroskotaly na nechuti mladých dívek provdat se za obstarožního korutanského vévodu (jednalo se o královu sestru Marii a o neteř Beatrix).

V pořadí již třetí sňatek Jindřicha Korutanského s Beatrix byl dílem rakouských vévodů. Habsburkové se obstaráním nové nevěsty pro stárnoucího, ale zřejmě stále vitálního vévodu chtěli zapsat kladně do jeho mysli a získat a upevnit spojenectví. Koneckonců Beatrix byla švagrová vévody Leopolda I. Dohoda o zasnoubení Beatrix Savojské byla sepsána v Innsbrucku 23. prosince 1326, svatba se konala v roce 1328. Korutanec poté pověřil či spíše zplnomocnil Albrechta II., aby od savojských hrabat převzal nevěstino věno ve výši pět tisíc hřiven stříbra. Po svatbě devítiletého syna českého krále Jana Lucemburského, Jana Jindřicha, s Korutancovou dcerou Markétou (16. září 1330) sepsali oba otcové mladých novomanželů řadu úmluv a dohod. Jindřich Korutanský se stále ještě ve svých pětašedesáti letech domníval, že mu Beatrix porodí mužského dědice. Marně, Beatrix zemřela bezdětná 19. října 1331.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KAREŠOVÁ, Z.; PRAŽÁK, J. Královny a kněžny české. 1. vyd. Praha : X-Egem, 1996.