Anna Přemyslovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anna Přemyslovna
Česká královna (1306 a 1307-1310)
Manžel Jindřich Korutanský
Narození 15. října 1290
Praha
Úmrtí 3. září 1313 (22 let)
Korutany
Pochována Bolzano, Dominikánský kostel
Předchůdce I. Viola Těšínská
II. Eliška Rejčka
Následník II. Eliška Rejčka
II. Eliška Přemyslovna
Potomci
Dynastie Přemyslovci
Otec Václav II.
Matka Guta Habsburská

Anna Přemyslovna (15. října 12903. září 1313) byla nejstarší přeživší dcerou českého krále Václava II. a Guty Habsburské, manželkou Jindřicha Korutanského z rodu Menhardovců a českou královnou.

Dvě sestry[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dcera Václava II. se vdala za Jindřicha Korutanského počátkem roku 1306. Stalo se tak, neboť v případě Jindřichovy smrti měly připadnout jeho statky Přemyslovcům. V srpnu 1306 byl zavražděn Annin bratr Václav III., který zanechal zemi ve správě Jindřicha Korutanského.

Málo významnému šlechtici tak spadlo království do klína, ovšem nevedl si úspěšně. Po dvou týdnech ho na trůně vystřídal Rudolf Habsburský a Jindřich s Annou utekli do Korutan. Jindřich znovu vystřídal Rudolfa po jeho smrti roku 1307 a tentokrát se nenechal připravit o trůn tak snadno.

Zájmy Jindřicha a Anny ohrožovala především Annina neprovdaná sestra Eliška.

Jindřich Korutanský, aby ji (Elišku) sobě neškodnou učinil, chtěl jí dáti za nevěstu mladému pánu z Bergova, jehož ale ona odmítla co nejrozhodněji. Pravilo se, že i sama královna Anna ze závisti a nenávisti tak daleko se zapomenula, že sestru předtím vroucně milovanou netoliko doma, i vně nestoudně pomlouvati, ale také o život její ukládati dovolila...

Ve skutečnosti ale nebylo prokázáno, že by Anna sestře opravdu usilovala o život.

Jak klesala obliba Jindřicha, stoupaly Eliščiny ambice. Jindřich nechtěl pustit Elišku z hradu a uskutečnit plánovaný sňatek s Janem Lucemburským, té se ovšem podařilo utéct. Jan se nakonec nesetkal s přílišným vojenským odporem a Jindřich s Annou podruhé utekli do Korutan. Anna Přemyslovna zemřela bezdětná v září 1313 na jednom z korutanských hradů, ve věku 22 let a byla pohrbena v chóru dominikánského klášterního kostela v Bolzanu.

Jindřichova další manželství[editovat | editovat zdroj]

Jindřich Korutanský se oženil ještě dvakrát, podruhé ještě v roce 1313 s Adlétou Brunšvickou. Ačkoliv Jindřich už v době svého druhého sňatku nebyl českým králem a smrtí své první manželky ztratil nároky na český trůn, obě jeho další ženy měly titul českých královen – sám Jindřich se panovnického titulu nevzdal. Jindřich si od nového sňatku samozřejmě sliboval především dědice, ale Adléta mu porodila dvě dcery a zemřela již roku 1320.

Jindřichovou třetí a poslední manželkou se v roce 1328 stala Beatrix Savojská. Jindřich Korutanský se stále ještě ve svých pětašedesáti letech domníval, že mu Beatrix porodí mužského dědice, ovšem marně. Vzhledem k tomu, že starší dcera Jindřicha a Adléty, rovněž Adléta, byla méněcenná, stala se mladší Markéta, zvaná Maultasch (Pyskatá), jedinou dědičnou korutanských držav.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Česká královna
Předchůdce:
Viola Těšínská
Anna Přemyslovna
1306
Nástupce:
Richenza Piastovna
Richenza Piastovna 13071310 Eliška Přemyslovna