Baptista Spagnoli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený Baptista Spagnoli, Ocarm.
Baptista Spagnoli
Baptista Spagnoli
Generální představený OCarm.
Datum narození 17. dubna 1447
Místo narození Mantova
Datum úmrtí 20. března 1516
Svátek 20. března
Místo pohřbení v Mantově
Blahořečen Uznání kultu 17. prosince 1885, Lev XIII.
Uctíván církvemi Římskokatolická církev

Baptista Spagnoli je v katolické církvi uctíván jako blahoslavený.

Život[editovat | editovat zdroj]

Historia ecclesiae Lauretanae, 1489

Narodil se jako Baptista Mantanus v městě Mantova v Itálii 17. dubna roku 1447. Jeho otec pocházel ze Španělska.

V 16 letech vstoupil ke karmelitánům. Projevoval značné nadání a už v 16 letech na sebe upozornil spisem "O blaženém životě" . Kromě duchovní literatury psal verše. O jeho schopnostech vypovídá i to, že ve svých 21 letech přednášel na řádové kapitule v Brescii. Angažoval se také mimo duchovní oblast, když působil jako prostředník při jednání francouzského krále s milánským vévodou.

Roku 1483 byl zvolen vikářem karmelitánského řádu mantovské kongregace (kongregace je zde ve smyslu územní správní jednotky, něco na způsob provincie). Do této funkce byl zvolen celkem 6x a v roce 1513 byl zvolen generálním představeným řádu. V této funkci se snažil navrátit řádové spolubratry ke karmelitánskému ideálu. Rušil dispenze od řeholního života, které v hojné míře udílel jeho předchůdce a zakázal spolubratřím užívání akademických titulů nesouvisejících s řádovým životem.

Je představitelem katolického humanismu. Mezi jeho přátele patřil například Erasmus Rotterdamský. Jako představený řádu chystal rozsáhlé reformy, v jejichž provedení mu zabránila propuknuvší nemoc. Zemřel roku 1516. Místem jeho posledního pozemského odpočinku se stala katedrála v Mantově.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]