Balduin VII. Flanderský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Balduin VII. Flanderský
Portrét
Narození 1093
Úmrtí 17. června 1119 (ve věku 25–26 let)
Roeselare
Otec Robert II. Flanderský
Matka Klementina Burgundská
Pečeť Balduina VII.

Balduin VII. Flanderský (nizozemsky Boudewijn VII van Vlaanderen, francouzsky Baudouin VII de Flandre; 10931119) byl hrabě flanderský v letech 11111119.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn flanderského hraběte a hrdiny první křížové výpravy Roberta II. Flanderského a jeho manželky Klemencie Burgundské. Jeho strýcem z matčiny strany byl papež Kalixt II. Po smrti svého otce v bitvě u Meaux v říjnu 1111 se stal flanderským hrabětem. Jako vládce několika flanderských měst, v nichž se pravidelně konaly trhy, se proslavil represemi proti loupežným rytířům. Podle kronikáře Heřmana z Tournai nechal Balduin jednoho z nich exemplárně uvařit v kotli uprostřed trhu v Bruggách a dalších deset dal pověsit na trhu v Thouroutu.[1]

Již roku 1105 se jako dvanáctiletý oženil s asi devítiletou Hawise, dcerou bretaňského vévody Alana IV. Manželství pravděpodobně nikdy nebylo naplněno a v roce 1110 bylo rozvedeno. Zemřel v bitvě, když bojoval na straně francouzského krále Ludvíka VI. proti anglickému králi Jindřichovi I. Před smrtí určil za svého nástupce svého bratrance a společníka z mládí Karla I., syna dánského krále Knuta.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DUBY, Georges. Dějiny Francie od počátků po současnost. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2003. ISBN 80-7184-514-0. S. 185. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LEO, Heinrich. Zwölf Bücher niederländischer Geschichten. 1. Die Geschichte der einzelnen niederländischen Landschaften bis zu der Herrschaft des Hauses Burgund. Halle: Eduard Anton, 1832. 951 s. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Robert II.
Znak z doby nástupu Flanderský hrabě
11111119
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karel I.