Přeskočit na obsah

Balduin VII. Flanderský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Balduin VII. Flanderský
Narození1093
Úmrtí17. června 1119 (ve věku 25–26 let)
Roeselare
PohřbenKlášter Saint-Bertin
OtecRobert II. Flanderský a Balduin V. Flanderský
MatkaKlementina Burgundská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pečeť Balduina VII.

Balduin VII. Flanderský (nizozemsky Boudewijn VII van Vlaanderen, francouzsky Baudouin VII de Flandre; 109317. června 1119) byl hrabě flanderský v letech 11111119.

Narodil se jako syn flanderského hraběte a hrdiny první křížové výpravy Roberta II. Flanderského a jeho manželky Klemencie Burgundské. Jeho strýcem z matčiny strany byl papež Kalixt II. Po smrti svého otce v bitvě u Meaux v říjnu 1111 se stal flanderským hrabětem. Jako vládce několika flanderských měst, v nichž se pravidelně konaly trhy, se proslavil represemi proti loupežným rytířům. Podle kronikáře Heřmana z Tournai nechal Balduin jednoho z nich exemplárně uvařit v kotli uprostřed trhu v Bruggách a dalších deset dal pověsit na trhu v Thouroutu.[1]

Již roku 1105 se jako dvanáctiletý oženil s asi devítiletou Hawise, dcerou bretaňského vévody Alana IV. Manželství pravděpodobně nikdy nebylo naplněno a v roce 1110 bylo rozvedeno. Zemřel v bitvě, když bojoval na straně francouzského krále Ludvíka VI. proti anglickému králi Jindřichovi I. Před smrtí určil za svého nástupce svého bratrance a společníka z mládí Karla I., syna dánského krále Knuta.

Vývod z předků

[editovat | editovat zdroj]
  1. DUBY, Georges. Dějiny Francie od počátků po současnost. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2003. ISBN 80-7184-514-0. S. 185. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • LEO, Heinrich. Zwölf Bücher niederländischer Geschichten. 1. Die Geschichte der einzelnen niederländischen Landschaften bis zu der Herrschaft des Hauses Burgund. Halle: Eduard Anton, 1832. 951 s. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Předchůdce:
Robert II.
Znak z doby nástupu Flanderský hrabě
11111119
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karel I.