Balaur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Balaur
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu balaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Deinonychosauria
Čeleď: Dromaeosauridae
Rod: Balaur
Binomické jméno
Balaur bondoc
Csiki et al., 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balaur (podle rumunského myt. draka) byl rodem menšího teropodního dinosaura z čeledi Dromaeosauridae. Žil v období svrchní křídy (asi před 70 miliony let) na území dnešního Rumunska (ostrov Haţeg). Jediný známý exemplář představuje neúplná kostra, jejímž nápadným znakem jsou mohutné kratší končetiny, robustnější než u ostatních dromeosauridů (odtud druhový název B. bondoc, znamenající v rumunštině "tlustý, podsaditý"). Druh B. bondoc byl popsán rumunskými a americkými paleontology v roce 2010.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nejnápadnějším znakem tohoto asi 1,8 až 2,1 metru dlouhého predátora je přítomnost dvou "srpovitých" drápů na každé jeho dolní končetině; ostatní dromeosauridi měli na každé pouze jeden. Může však jít také o jakousi patologii nebo posmrtné ohnutí druhého prstu. Přední končetiny byly poměrně redukované, i když ne přímo zakrnělé. Zadní nohy byly silné a sloužily spíše ke skoku než běhu. Je pravděpodobné, že Balaur byl dominantním predátorem svého ekosystému a lovil i větší živočichy, než byl sám. Není však jisté, zda žil podobně jako jeho mongolský příbuzný Velociraptor v malých smečkách.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Z., Csiki; Vremir, M.; Brusatte, S. L.; and Norell, M. A. (in press). "An aberrant island-dwelling theropod dinosaur from the Late Cretaceous of Romania". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America preprint. doi:10.1073/pnas.1006970107.