Přeskočit na obsah

Bad Ditzenbach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bad Ditzenbach
Výhled na Bad Ditzenbach
Výhled na Bad Ditzenbach
Bad Ditzenbach – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška509 m n. m.
Časové pásmo+1
StátNěmeckoNěmecko Německo
Bad Ditzenbach
Bad Ditzenbach
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha25,46 km²
Počet obyvatel3 814 (2022)
Hustota zalidnění149,8 obyv./km²
Náboženské složeníkatolické
Správa
starostaHerbert Juhn
Oficiální webwww.bad-ditzenbach.de
E-mailinfo@badditzenbach.de
Telefonní předvolba07334, 07335
PSČ73342
Označení vozidelGP
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bad Ditzenbach je obec v okrese Göppingen v Bádensku-Württembersku na jihu Německa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obce Bad Ditzenbach, Auendorf a Gosbach byly až do německé mediatizace v roce 1806 majetkem rodu Helfensteinů. V letech 14221455 je získalo Württemberské království, které ovládalo většinu okolního území. Město bylo zařazeno do württemberské správní struktury v Oberamtu Wiesensteig až do roku 1810, kdy bylo převedeno do Oberamtu Geislingen. Nedaleká obec Auendorf byla již před mediatizací většinou v držení Württemberska. Auendorf a Gosbach byly až do převodu v roce 1808 pod Oberamt Göppingen přiřazeny k Oberamtu Wiesensteig. V roce 1810 se Auendorf přestěhoval do Oberamtu Göppingen a v témže roce se Gosbach připojil k Ditzenbachu v Oberamtu Geislingen. V roce 1938 byly tyto tři obce začleněny do okresu Göppingen. Dne 1. ledna 1975 byly tyto tři obce sloučeny do nové obce Bad Ditzenbach.[1]

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Bad Ditzenbach se nachází v okrese Göppingen v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Bad Ditzenbach leží podél hranice okresu Göppingen s okresem Alba-Dunaj na jihu. Území obce se fyzicky nachází ve Středním Kuppenalbu. Nadmořská výška v obci se pohybuje v rozmezí od 777 m n. m. Normalnull po 465 m n. m. podél řeky Fils.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Bad Ditzenbach má tři městské části. Auendorf, Bad Ditzenbach a Gosbach. Obec je ve svazku obcí (Verwaltungsgemeinschaft) se sousední obcí Deggingen. Na území obce Bad Ditzenbach se nacházejí dvě opuštěné vesnice Hiltenburg a Leimberg.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Obecní znak Bad Ditzenbachu zobrazuje zlatou kašnu se stříbrnou vodou před zeleným trojvrším, které téměř celé pokrývá pole, rovněž zlaté. Kašna je převzata ze znaku města Bad Ditzenbach a kopec je odkazem na místní terén. Znak obce byl schválen okresním úřadem v Göppingenu 17. srpna 1977 a byla vydána odpovídající vlajka.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Bad Ditzenbach je napojen na německou silniční síť prostřednictvím dálnice Bundesautobahn 8, konkrétně její křižovatky v Mühlhausen im Täle. Místní veřejnou dopravu zajišťuje Verkehrsgemeinschaft Stauferkreis. V letech 1903-1968 byla obec napojena na německou železnici na dráhu Tälesbahn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bad Ditzenbach na anglické Wikipedii.

  1. Bad Ditzenbach - Detailseite - LEO-BW. www.leo-bw.de [online]. [cit. 2024-05-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]