Baťkivščyna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"
Všeukrajinské sdružení „Otčina“
Zkratka Батьківщина, Baťkivščyna
Datum založení 9. července 1999
Předseda Julija Tymošenková
Zakladatel Julija Tymošenková
Sídlo Kyjev, Ukrajina
Ideologie Liberální konzervatismus
Pro-evropanismus
Populismus
Umírněný konzervatismus
Politická pozice Středopravice
Mezinárodní org. Mezinárodní demokratická unie (přidružený člen)
Evropská strana Evropská lidová strana (pozorovatel)
Barvy Karmínová
Zisk mandátů ve volbách
Parlament
19 / 450
Oficiální web
[1]

Baťkivščyna (ukrajinsky Всеукраїнське об'єднання Батьківщина, doslova Všeukrajinské sdružení „Otčina“ nebo zkráceně „Vlast“) je ukrajinská politická strana, která byla součástí někdejší koalice několika subjektů spolupracujících v Bloku Julie Tymošenkové. Ta je zároveň předsedkyní strany.

Charakteristika a historie[editovat | editovat zdroj]

Strana se profiluje středově, umírněně nacionalisticky a sociálně-liberálně. Strana byla založena roku 1999, po úpadku strany Hromada, jejíž předseda Pavlo Lazarenko odcestoval do USA, aby se vyhl vyšetřování svých podvodů. Tymošenková společně se svým spojencem O. Turčynovem v březnu 1999 založila parlamentní frakci Baťkivščyna, stranou se stala o šest měsíců později.

V parlamentních volbách 2002 již strana kandidovala coby vedoucí součást Bloku Julie Tymošenkové (BJuT) se ziskem 7,24 % hlasů. V prezidentských volbách 2004, jež vedly k tzv. oranžové revoluci, podporovala Viktora Juščenka. Ve volbách 2007 získal BJuT přes 22 % hlasů.

V prezidentských volbách 2010 nominoval BJuT, jehož rozhodující součástí je Baťkivščyna, do tohoto úřadu Julii Tymošenkovou, kterou však porazil lídr Strany regionů Viktor Janukovyč.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]