Bábek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Bábek (rozcestník).
Bábek
Papak Xorramdin.jpg
Narození 798
Ardabíl
Úmrtí leden 838 (ve věku 39–40 let)
Samarra
Národnost Peršané
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bábek (či Pápak, Babak Chorramdín aj.) (asi 798838) je ázerbájdžánský národní hrdina, vůdce lidového protiarabského povstání, které probíhalo v letech 816–837 v severním Íránu a Ázerbájdžánu. K povstání se připojovali zejména rolníci.[1]

Bábek se postavil do čela vzpoury, která vypukla na území dnešního Íránu proti abbásovskému chalífátu. Bábek nejprve ovládl pevnost Bezz a z ní prováděl výboje. Nakonec ovládl rozsáhlé území, které sahalo od dnešní Arménie až do Mosulu a do Isfahánu, které leží na území dnešního Iráku. Toto území ovládal dlouhých dvacet let, teprve poté Arabové vzpouru potlačili.

Bábek byl Araby zajat lstí a po porážce povstání krutě popraven, když mu byly nejprve uťaty obě ruce – na příkaz bagdádského kalifa Mutasima.

Bábek je někdy nazýván též Chorram-Din, což naznačuje jeho příslušnost k hnutí churamitů, kteří vyznávali variantu zoroastrismu.

Šíitský islám, který vládne v současném Íránu, se snaží kult Bábeka všemožně potlačit, pokusil se ho mj. vstřebat postavou šíitského mučedníka a světce Abol Fazla, jemuž byly rovněž uťaty ruce. To se však nedaří, pro Ázerbajdžánce žijící jako národnostní menšina v Íránu je mocným politickým symbolem. Bábekova postava vstoupila i do ázerbájdžánské mytologie.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bábek, kolem 798 - 838, vůdce velkého lidového protiarabského povstání - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2017-03-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. Babekův hrad. Lidé a země. Dostupné online [cit. 2017-03-29]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]