Bábek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Bábek (rozcestník).
Bábek
Narození1. července 798
Ardabíl
Úmrtíleden 838 (ve věku 39 let)
Samarra
Příčina úmrtímučení
Povolánívoják
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bábek (či Pápak, Babak Chorramdín aj.) (asi 798838) je íránský národní hrdina, vůdce lidového protiarabského povstání, které probíhalo v letech 816–837 v severním Íránu. K povstání se připojovali zejména rolníci.[1]

Bábek se postavil do čela vzpoury, která vypukla na území dnešního Íránu proti abbásovskému chalífátu. Bábek nejprve ovládl pevnost Bezz a z ní prováděl výboje. Nakonec ovládl rozsáhlé území, které sahalo od dnešní Arménie až do Mosulu a do Isfahánu, které leží na území dnešního Iráku. Toto území ovládal dlouhých dvacet let, teprve poté Arabové vzpouru potlačili.

Bábek byl Araby zajat lstí a po porážce povstání krutě popraven, když mu byly nejprve uťaty obě ruce – na příkaz bagdádského kalifa Mutasima.

Bábek je někdy nazýván též Chorram-Din, což naznačuje jeho příslušnost k hnutí churamitů, kteří vyznávali variantu zoroastrismu.

Šíitský islám, který vládne v současném Íránu, se snaží kult Bábeka všemožně potlačit, pokusil se ho mj. vstřebat postavou šíitského mučedníka a světce Abol Fazla, jemuž byly rovněž uťaty ruce. To se však nedaří, pro Ázerbájdžánce žijící jako národnostní menšina v Íránu je mocným politickým symbolem. Bábekova postava vstoupila i do ázerbájdžánské mytologie.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bábek, kolem 798 - 838, vůdce velkého lidového protiarabského povstání - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2017-03-29]. Dostupné online. 
  2. Babekův hrad. Lidé a země. Dostupné online [cit. 2017-03-29]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]