Aulus Gellius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aulus Gellius
Auli Gellii Noctium Atticarum 1706.jpg
Narození 123
Řím
Úmrtí 180 (ve věku 56–57 let)
Řím
Povolání spisovatel, právník, gramatik, kompilátor, vojenská osoba, básník a filozof
Významná díla Attické noci
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aulus Gellius byl římský soudce a spisovatel, autor díla Noctes Atticae (Atické noci), který žil ve 2. století v Římě.

O Gelliově životě víme jen to, co lze vyčíst z rozptýlených poznámek v jeho díle. Byl vychován v Římě, kde studoval gramatiku a rétoriku, někdy mezi léty 165 a 167 pobýval také v Řecku, kde studoval filosofii a začal psát své jediné dílo. Setkal se tam s významnými filosofy všech škol a spřátelil hlavně se sofistou Herodem Attikem. Mezi jeho přátele patřil i satirik Lukianos ze Samosaty a spisovatel Apuleius. V Římě byl Gellius voleným soudcem a zde také patrně zemřel, někdy kolem roku 180.

Attické noci[editovat | editovat zdroj]

Gelliovo jediné rozsáhlé dílo, které začal psát za „dlouhých attických nocí“ a dokončil patrně v Římě, je určeno jako poučná četba pro jeho děti. Zachycuje pestrou směs nijak neuspořádaných příběhů, anekdot a poučných textů, často přesných citátů ze starších latinských i řeckých autorů s vlastními komentáři. Dílo má dvacet knih, které se kromě osmé knihy téměř úplně zachovaly. Tématem jsou hlavně poměry a události ze starší římské doby ještě před vznikem císařství. Gellius cituje přes 270 autorů, nejčastěji Varrona, dále je zde zastoupen Cato starší, Statius, Suetonius, Plinius starší, z řeckých hlavně Aristotelés a Plútarchos, kteří jsou někdy citováni řecky.

Kniha byla a je nenahraditelným zdrojem vědomostí o starší historii, o společnosti, právu a obyčejích starověkých společností. Poměrně věrně obráží i atmosféru římských salonů vzdělaných lidí 2. století, kteří uměli řecky a rádi se tím pochlubili. Četli ji a využívali autoři jako Macrobius, Jan ze Salisbury, Erasmus Rotterdamský, Michel de Montaigne, Jan Ámos Komenský a všichni badatelé o antické společnosti, kteří zde dnes nacházejí zejména cenné údaje o starověké každodennosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aulus Gellius na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Noces Atticae:

Literatura[editovat | editovat zdroj]