Audi TT

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Audi TT
Audi TT
Audi TT
VýrobceAudi
KoncernVolkswagen
Roky produkce1998 - 2022
Místa výrobyMaďarsko
PředchůdceAudi RS2
Karoserie2 dveřová karoserie (parametr potřebuje upřesnit)
Třídasportovní
Motor
Motorřadový 4válec řadový 6válec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Audi TT je malý dvoudveřový sportovní automobil vyráběný Volkswagen Group, značkou Audi od roku 1998, vyráběný v maďarském městě Győr za pomoci skeletů vyrobených a nabarvených v továrně Audi v německém městě Ingolstadt. To se změnilo s třetí generací, která používá výhradně součásti vyrobené maďarskou továrnou. Každá z generací je dostupná jako dvoumístné kupé a jako dvoumístný roadster, postavený na platformě Volkswagen Group A. Jako výsledek sdílení platformy má Audi TT identickou pohonnou soustavu a odpružení jako svoji příbuzní z koncernu; včetně napříč umístěného motoru vpředu, pohonu předních nebo všech kol a nezávislého odpružení kol s nápravou typu MacPherson.

Vznik pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Audi TT je pojmenováno z úspěšné tradice motocyklových závodů automobilky NSU na britském ostrově Man TT (Tourist Trophy). NSU začalo soutěžit v TT v roce 1911 a později se začlenilo do společnosti známé jako Audi

Audi TT také odkazuje na NSU 1000TT, 1200TT a TTS z šedesátých let, která byla také pojmenovaná podle tohoto závodu.

Jméno TT bylo také přisuzováno sloganu "Technology & Tradition", neboli "technologie a tradice".

První generace (Typ 8N, 1999–2006)[editovat | editovat zdroj]

První generace

Výroba modelu (označení 8N) začala jako kupé v září 1998, poté začala i výroba karoserie roadster v srpnu 1999. Je postavená na platformě skupiny VW A4 (PQ 34) používané ve VW Golf čtvrté generace, první Audi S3, Škodě Octavii a dalších. Design se mírně lišil od konceptu, až na pozměněné nárazníky a přidání malého brzdového světélka za dveře.

První verze modelu TT získaly pozornost po sérii nehod ve vysokých rychlostech. Oznámené nehody a další problémy se objevovaly při rychlostech nad 180 km/h během náhlých změn směru nebo při ostrých zatáčkách. Oba modely kupé a roadster byly svolány do servisů na přelomu let 1999 a 2000, aby se zlepšila ovladatelnost a předvídavost řízení ve vysokých rychlostech. Audi's Electronic Stability Programme, a zadní spoiler byly přidány, navíc se změnilo odpružení. Všechny změny byly aplikovány do výroby dalších verzí.

Druhá generace (Typ 8J, 2007–2014)[editovat | editovat zdroj]

Druhá generace

V srpnu 2004 Audi oznámilo že další generace modelu TT bude vyrobena z hliníku a že půjdu do výroby v roce 2007. Ukázka druhé generace modelu TT byla představena ve formě konceptu Audi Shooting Brake, ukázané na autosalonu v Tokyu v roce 2005. Tento koncept byl vhledem do nové generace Audi TT, ale byl hranatější a měl dvoudveřovou karoserii "shooting brake".

Třetí generace (2014-dodnes)[editovat | editovat zdroj]

Třetí generace

Jako svoji předchůdci, i Audi TT třetí generace bylo předznamenáno ve formě konceptu Audi Allroad Shooting Brake, ukázané na autosalonu v Detroitu v roce 2014.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]