Přeskočit na obsah

Atlantská nížina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Atlantská nížina
Atlantic Coastal Plain
Atlantská pobřežní nížina v Marylandu
Atlantská pobřežní nížina v Marylandu

Šířka300 km

Sousední
jednotky
Piedmont, Blue Ridge, Florida, Nížina Mexického zálivu

SvětadílSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
3a, 3b Atlantská nížina
3a, 3b Atlantská nížina
Horninysedimentární horniny
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atlantská nížina (anglicky Atlantic Coastal Plain) je rozsáhlá nížina na východě Spojených států amerických při pobřeží Atlantského oceánu. Na jihozápadě dále pokračuje jako Pobřežní nížina Mexického zálivu.[1][2] Nejvíce 300 kilometrů široký pás pobřežní nížiny se rozkládá od mysu Cape Cod, přes New York, až na pláž Jacksoneville Beach na poloostrově Florida. Největší část území tvoří nížiny s říčními i mořskými terasami porostlé borovými lesy. Nachází se zde i řada bažin a při pobřeží slané marše. V severní části Atlantské nížiny převládají zálivy, v jižní ostrovy.[3] Atlantská nížina leží ve státech: Massachusetts, New York, New Jersey, Delaware, Maryland, District of Columbia, Virginie, Severní Karolína, Jižní Karolína, Georgie a Florida. Pobřežní nížinu tvoří sedimentární horniny, má mírné a vlhké oceánské podnebí a jedná se o úrodnou zemědělskou oblast.

Kontinentální šelf[editovat | editovat zdroj]

V širším smyslu[4] je součástí Atlantské nížiny také kontinentální šelf. Například v případě západní Floridy je kontinentální šelf rozsáhlejší než samotný poloostrov.

Geologický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Nížinu tvoří sedimenty, které se na okraji kontinentu ukládají již od křídy. Jejich hloubka je od několika desítek metrů až po několik kilometrů. Sedimenty tvořící nížinu v oblasti New Jersey sahají do hloubky více než 5 kilometrů, v oblasti Floridy 3,5 km. Podloží sedimentů obvykle tvoří metamorfované a vulkanické horniny z období prekambriaprvohor.[3]

Členění[editovat | editovat zdroj]

  • Zálivové pobřeží (Embayed section) / 3a
  • Ostrovní pobřeží (Sea Island section) / 3b
Zálivové pobřeží

Tato část Atlantské nížiny se rozkládá od severního počátku na mysu Cape Cod po řeku Neuse River v Severní Karolíně. Náleží sem ostrov Long Island i s městem New York nebo nejhlubší zátoka Atlantské nížiny Chesapeake Bay u města Washington. Mimo městská sídla rostou borové lesy, nachází se zde řada bažin, při pobřeží jsou slané marše.[3]

Ostrovní pobřeží

Oblast se rozkládá od ústí řeky Neuse do Atlantiku v Severní Karolíně až po Jacksonville Beach na Floridě.[5] Ostrovní oblast se liší od zálivového pobřeží menší záplavovou oblastí a méně výraznými estuárii. Chybí pobřežní bariéry, nachází se zde řada ostrovů. Ty jsou obvykle rovnoběžné s pobřežím a oddělené průlivy, lagunami a maršemi.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRADNOVÁ, Hana, kolektiv autorů. Geografický místopisný slovník světa. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. Kapitola Atlantská nížina, s. 57. 
  2. Universum, všeobecná encyklopedie. I. díl. 1. vyd. Praha: Odeon, Euromedia Group, 2001. 655 s. ISBN 80-207-1061-2. Kapitola Atlantská nížina, s. 331. 
  3. a b c d VOTÝPKA, Jan; JANOUŠOVÁ, Jaroslava. Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987. 420 s. Kapitola Atlantské pobřežní nížiny, s. 171, 172. 
  4. FINNEMAN, Nevin M. Physiographic Subdivision of the United States [online]. Department of Geology, University of Cincinnati, 1917 [cit. 2017-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. South Atlantic Coastal Plain [online]. Internet Archive Wayback Machine [cit. 2017-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-04-24. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]