Atlantská nížina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atlantská nížina
Atlantic Coastal Plain
Atlantská pobřežní nížina v Marylandu
Atlantská pobřežní nížina v Marylandu

Délka 3 500 km
Šířka 300 km

Sousední
jednotky
Piedmont, Highland Rim, Ozark Plateau, Ouachita Mountains, Edwards Plateau

Světadíl Severní Amerika
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
3. Atlantská pobřežní nížina
3. Atlantská pobřežní nížina
Horniny sedimentární horniny
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atlantská nížina (anglicky Atlantic Coastal Plain)[1] je rozsáhlá pobřežní nížina na východním a jihovýchodním okraji Spojených států amerických.[2] Úzký pás nížiny se rozkládá od mysu Cape Cod, přes New York, na poloostrov Floridu a dále podél Mexického zálivu až k řece Rio Grande na hranicích s Mexikem. Na tomto úseku severoamerického pobřeží dosahuje Atlantská nížina délky 3 500 kilometrů. Na území Mexika pak dále ještě pokračuje v délce 1 600 kilometrů až na poloostrov Yucatán. S výjimkou poloostrova Floridy a nížiny řeky Mississippi je šířka pobřežního nížinného pásu 200 až 300 kilometrů.[3] Atlantská nížiny leží ve státech: Massachusetts, New York, New Jersey, Delaware, Maryland, District of Columbia, Virginie, Severní Karolína, Jižní Karolína, Georgie, Florida, Alabama, Mississippi, Louisiana, Arkansas a Texas. Pobřežní nížinu tvoří sedimentární horniny, má mírné a vlhké oceánské podnebí. Díky vysoké hladině spodní vody je intenzivně zemědělsky využívaná, značnou část rozlohy zaujímají bažiny, v estuárech řek je brakická voda.

Kontinentální šelf[editovat | editovat zdroj]

V širším smyslu[4] je součástí Atlantské nížiny také kontinentální šelf. Například v případě západní Floridy je kontinentální šelf rozsáhlejší než samotný poloostrov.

Geologický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Nížinu tvoří sedimenty, které se na okraji kontinentu ukládají již od křídy. Jejich hloubka je od několika desítek metrů až po několik kilometrů. Sedimenty tvořící nížinu v oblasti New Jersey sahají do hloubky více než 5 kilometrů, v oblasti Floridy 3,5 km, při pobřeží Mexického zálivu až 9 km. Podloží sedimentů obvykle tvoří metamorfované a vulkanické horniny z období prekambriaprvohor.[3]

Členění[editovat | editovat zdroj]

 • Zálivové pobřeží (Embayed section) / 3a
 • Ostrovní pobřeží (Sea Island section) / 3b
 • Poloostrov Florida (Floridian section) / 3c
 • Východní pobřežní nížiny Mexického zálivu (East Gulf Coastal Plain) / 3d
 • Nížina Mississippi (Mississippi Alluvial Plain) / 3e
 • Západní pobřežní nížiny Mexického zálivu (West Gulf Coastal Plain) / 3f
Zálivové pobřeží

Tato část Atlantské nížiny se rozkládá od severního počátku na mysu Cape Cod po řeku Neuse River v Severní Karolíně. Náleží sem ostrov Long Island i s městem New York nebo nejhlubší zátoka Atlantské nížiny Chesapeake Bay u města Washington. Mimo městská sídla rostou borové lesy, nachází se zde řada bažin, při pobřeží jsou slané marše.[3]

Ostrovní pobřeží

Oblast se rozkládá od ústí řeky Neuse do Atlantiku v Severní Karolíně až po Jacksonville Beach na Floridě.[5] Ostrovní oblast se liší od zálivového pobřeží menší záplavovou oblastí a méně výraznými estuárii. Chybí pobřežní bariéry, nachází se zde řada ostrovů. Ty jsou obvykle rovnoběžné s pobřežím a oddělené průlivy, lagunami a maršemi.[3]

Poloostrov Florida
Podrobnější informace naleznete v článku Florida.
Východní pobřežní nížiny Mexického zálivu
Podrobnější informace naleznete v článku Nížina Mexického zálivu.
Mississippská nížina
Podrobnější informace naleznete v článku Mississippská nížina.
Západní pobřežní nížiny Mexického zálivu
Podrobnější informace naleznete v článku Nížina Mexického zálivu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 57.
 2. Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 1. 1. vyd. Praha : Odeon, 2002. 656 s. ISBN 80-207-1061-2. S. 331.
 3. a b c d VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 167 - 180.
 4. FINNEMAN, Nevin M. Physiographic Subdivision of the United States [online]. 1917 [cit. 2017-11-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. South Atlantic Coastal Plain [online]. Internet Archive Wayback Machine [cit. 2017-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-04-24. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]