Artemis II

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Artemis II
Údaje o lodi
Typ Orion
Výrobce Lockheed Martin / Airbus
Provozovatel NASA
Údaje o letu
Datum startu květen 2024
(plánováno)
Kosmodrom Kennedyho vesmírné středisko
Vzletová rampa LC-39B
Nosná raketa SLS Block 1
Místo přistání Tichý oceán
(plánováno)
Navigace
Předchozí Následující
Artemis I Artemis III

Artemis II (dříve označována jako Exploration Mission-2, EM-2) je plánovaný druhý let rakety Space Launch System (SLS) a zároveň první pilotovaný let lodi Orion. Start je plánován nejdříve na květen 2024.[1] V rámci mise provede posádka lodi Orion testovací průlet kolem Měsíce. Mělo by se tak jednat o první pilotovanou misi od letu Apolla 17 v roce 1972, která bude mířit dále než na nízkou oběžnou dráhu Země .

Cíle[editovat | editovat zdroj]

Cílem mise je provést průlet kolem Měsíce po tzv. dráze volného návratu. Kosmická loď tedy nevstoupí na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Astronauti během letu provedou kontrolu a testování systémů lodě Orion.

Posádka[editovat | editovat zdroj]

Mise Artemis II se budou účastnit čtyři astronauti. Jejich jména by měla být oznámena koncem roku 2022. Na základě dohody mezi NASA a Kanadskou kosmickou agenturou by posádku měli tvořit tři astronauti ze Spojených států a jeden z Kanady.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SOUKUP, Matěj. NASA letos jmenuje astronauty pro misi Artemis 2. kosmonautix.cz [online]. 2022-02-04 [cit. 2022-04-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]