Artemísion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Artemísion
Beach at Cape Artemisium. Magnesia in the distance.jpg

StátŘeckoŘecko Řecko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Artemision (starořecky Ἀρτεμίσιον) nebo Artemisium je mys v severní části ostrova EuboiaŘecku. Asi 6 km od mysu na jihozápad se nachází vesnice Agriovotano. Nachází se zde ruiny Artemidina chrámu, po kterém byl mys pojmenován.

V úžině mezi mysem a protilehlou thessalskou pevninou svedli Řekové v roce 480 př. n. l. nerozhodnou bitvuperským loďstvem. Odehrála se současně s bitvou u Thermopyl při druhé perské invazi do Řecka.

Artemísion Bronz

V moři nedaleko odtud byla v roce 1926 objevena bronzová socha bradatého muže Poseidona nebo Dia, společně s fragmenty dalších starořeckých skulptur, například bronzovou sochou dostihového koně se žokejem. V roce 1928 se jí podařilo vykopat a dostat na břeh. Byla pravděpodobně na palubě ztroskotané lodi, která se zde potopila někdy v polovině 2. století př. n. l. Bohužel z vraku prakticky nic nezbylo a pravděpodobně byl již ve starověku vypleněn.

  • Artemísion Bronze, starověká řecká socha, byla vytvořena v letech 480300 př. n. l. Je vysoká 209 cm a znázorňuje v bojovém postavení Dia nebo Poseidona. Debata o tom, zda socha představuje Poseidona nebo Dia, nebude asi nikdy vyřešena. Socha totiž nedrží v ruce blesk jako znak Dia nebo trojzubec jako znak Poseidona. Tyto atributy byly ztraceny. Přesto je socha velmi elegantní a vyvážená, postava je ztělesněním krásy, kontroly a síly. Socha je nyní vystavena v Národním archeologickém muzeu v Athénách.
Jockey Artemísion
  • Jockey of Artemísia je bronzová socha dostihového koně a jeho žokeje. Jezdecká socha je přibližně v životní velikosti s délkou 2,9 m. Znázorňuje malého chlapce asi 84 cm vysokého ve věku 10 let na dostihovém koni. Je vzácným příkladem starověkého řeckého sochařství. Pravděpodobně byla vytvořena na počest vítězství v koňských dostizích pro nějakou bohatou osobu. Archeologové se domnívají, že pochází z Korintu, který byl v roce 146 př. n. l. vypleněn. Socha je nyní vystavena v Národním archeologickém muzeu v Aténách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Artemisium na anglické Wikipedii, Artemision Bronze na anglické Wikipedii a Kap Artemision na německé Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Řecko - průvodce do zahraničí. Olympia, 1993.
  • BAHNÍK, Václav. Slovník antické kultury. Praha : Svoboda, 1974.