Aron Freimann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aron Freimann
Aron Freimann.png
Narození5. července 1871
Poznaňsko
Úmrtí6. června 1948 (ve věku 76 let)
New York
Alma materHumboldtova univerzita
Povoláníknihovník, historik a bibliograf
RodičeIsrael Meir Freimann
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aron Freimann (5. srpna 1871 Wieleń, provincie Poznaň6. června 1948 New York) byl německo-židovský historik, hebraista a bibliograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Aron Freimann se narodil v polském městě Wieleń (tehdy patřícího Prusku) do rodiny významného židovského učence a rabína Dr. Israela Meir Freimanna. Byl bratrancem i švagrem rabína Jakoba Freimanna. Stejně jako Jakob i Aron vystudoval gymnázium v Ostrowu. Následně vystudoval historii a orientalistiku na univerzitě v Berlíně, kde byl v roce 1896 promován na doktora filosofie.

Od roku 1898 pracoval v městské knihovně ve Frankfurtu nad Mohanem, kde vybudoval samostatné hebraisticko-judaistické oddělení, co do rozsáhlosti sbírek jedno z největších na evropském kontinentě. Od roku 1900 byl v redakci Časopisu pro hebrejskou bibliografii (Zeitschrift für hebräische Bibliographie), napsal knihu o dějinách židovské obce v Ostrowu a mimo jiné také přispíval články o historii pražských židů (např. o rodině knihtiskařů Geršonů). Především však spolupracoval na dvou rozsáhlých projektech: historicko-topografické encyklopedii Germania Judaica a v letech 1929 až 1939 vydával časopis o dějinách Židů v Německu (Zeitschrift für die Geschichte der Juden in Deutschland).

Poté, co Německo ovládli nacisté, byl propuštěn a nesměl již knihovnu navštěvovat. V letech 1937–1939 byl zastupitelem v Říšském zastupitelstvu německých Židů (nuceně vytvořená zastřešující politická židovská organizace) a byl také posledním předsedou židovské obce ve Frankfurtu. V roce 1939 s manželkou emigroval do USA a do své smrti pracoval v Newyorské veřejné knihovně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Aron Freimann na německé Wikipedii a Aron Freimann na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Menachem Schmelzer: Freimann, Aron. In: Encyclopaedia Judaica. 2. Auflage. Band 7. Macmillan Reference USA, Detroit 2007, S. 237–238.
  • Shimeon Brisman: A History and Guide to Judaic Bibliography. Cincinnati 1977.
  • Rachel Heuberger: Aron Freimann und die Wissenschaft des Judentums (= Conditio Judaica. Band 51). Niemeyer, Tübingen 2004, ISBN 3-484-65151-2.