Encyclopaedia Judaica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Encyclopaedia Judaica je 26 svazková encyklopedie židovských dějin, kultury a náboženství v angličtině. Původní vydání encyklopedie z let 19711972 mělo šest svazků. Vydalo jej jeruzalémské vydavatelství Keter spolu s newyorským Macmillan. V letech 19721994 vyšlo postupně deset ročenek s doplňky. Dohromady obsahuje encyklopedie 25 000 článků, které jsou výsledkem třicetileté práce 2200 přispěvatelů a 250 redaktorů. Šéfredaktorem byl Cecil Roth a po něm Geoffrey Wigoder.

Projekt navazoval na nedokončenou německou Encyclopaediu Judaiku, kterou v letech 19281934 vydával v Berlíně Nachum Goldmann ve svém vydavatelství Eshkol Publishing Society. Šéfredaktoři byli Jakob Klatzkin a Ismar Elbogen. Po vydání deseti svazků (aach – Lyra) bylo vydávání encyklopedie kvůli nepřízni nacistického režimu zastaveno. Pod názvem Eškol byly vydané i dva svazky encyklopedie (A – Antipas) v hebrejštině.

Zkrácená verze Encyclopaedie Judaiky v ruštině, která vznikla počátkem 70. let, se postupně vyvinula v samostatný projekt, který měl koncem roku 2005 11 svazků a 3 doplňky. Anglická verze je komerčně distribuovaná i na CD-ROM.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]