Arnold Genthe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arnold Genthe
Arnold Genthe (1900)
Arnold Genthe (1900)
Narození8. ledna 1869
Berlín
Úmrtí9. srpna 1942 (ve věku 73 let)
New York
Alma materUniverzita Jena
Povolánífotograf, novinář a designér
RodičeHermann Genthe
OceněníAmerická knižní cena (1985)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Karikatura od kubánského výtvarníka Conrado Massaguera

Arnold Genthe (8. ledna 18699. srpna 1942) byl americký fotograf původem z Německa, nejznámější svými fotografiemi sanfranciské Čínské čtvrti, zemětřesení v San Franciscu 1906 a portréty známých osobností, od politiků, společenských prominentů, literárních postav a celebrit z oblasti zábavy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Genthe se narodil v Berlíně v tehdejším Prusku matce Louise Zoberové a Hermannovi Genthovi, profesorovi latiny a řečtiny v klášteře Berlinisches Gymnasium zum Grauen Kloster v Berlíně. Arnold Genthe následoval svého otce v jeho šlépějích, stal se z něj vystudovaný odborník, v roce 1894 získal doktorát z filologie na Jenské univerzitě, kde poznal umělce Adolfa Menzela, bratrance své matky.

Poté, co emigrovali do San Francisca v roce 1895, pracoval jako vychovatel a naučil se sám fotografovat. Zaujala jej čínská část města a fotografoval její obyvatele, od dětí až po narkomany. Vzhledem k možnému strachu z jeho fotoaparátu nebo jejich neochota se nechat fotografovat, Genthe někdy svůj fotoaparát skrýval. Někdy ze snímků odstraňoval důkazy o západní kultuře oříznutím nebo retuší. Dochovalo se asi 200 jeho fotografií čínské čtvrti - a tyto tvoří jediný známý fotografický záznam z tohoto místa před zemětřesením v roce 1906.

Poté, co několik místních časopisů otisklo některé jeho fotografie v pozdních devadesátých letech, otevřel si portrétní fotografické studio. Znal se s některými váznamnými a bohatými osobnostmi ve městě, a jak jeho pověst rostla, mezi jeho klientelu patřili například Nance O'Neil, Sarah Bernhardt, Nora May French nebo Jack London.

Zemětřesení v San Franciscu v roce 1906 a následný oheň zničil Genthův ateliér, které však znovu vybudoval. Jeho fotografie Pohled na Sacramento Street, San Francisco, 18. dubna 1906, se po zemětřesení stala jeho nejslavnější fotografii.

Během krátké doby se Genthe připojil k umělecké kolonii v Carmel-by-the-Sea, kde byl schopný pokračovat v práci na rozvoji barevné fotografie. O svém novém bydlišti, napsal: "cypřiše a skály Point Lobos, vždy různé západy slunce a zajímavé stíny písečných dun nabízí bohaté pole pro barevné experimenty."[1]

V roce 1911 se přestěhoval do New Yorku, kde zůstal až do své smrti. Věnoval se především portrétům, jeho klienti byli například Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson a John D. Rockefeller. Jeho fotografiím Grety Garbo se připisují důvody zvýšení její kariéry. Také fotografoval tanečníky moderního tance, včetně Anny Pavlovou, Isadoru Duncanovou nebo Ruth St. Denisovou. Jeho fotografie byly otištěny roku 1916 v knize The Book of the Dance (Kniha o tanci).

Před rokem 1918 u něho v newyorském ateliéru trénovala praxi pozdější významná fotografka Dorothea Langeová.[2]

Genthe také často experimentoval s procesem autochrom - první barevnou fotografií.

Zemřel na srdeční infarkt v roce 1942.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Pictures of old Chinatown – text: Will Irwin, ilustrace: Arnold Genthe; New York: Moffat, Yard and co. 1908
  • The book of the dance – Arnold Genthe; Boston, Mass.: International Publishers, 1920, c. 1916
  • Impressions of Old New Orleans – Arnold Genthe, fwd by Grace King; New York: George H. Doran co., c. 1926
  • Isadora Duncan: twenty four studies – Arnold Genthe; New York: M. Kennerley 1929; reprinted by Books for Libraries 1980 ISBN 0-8369-9306-3
  • As I remember – Arnold Genthe; New York: Reynal & Hitchcock c. 1936
  • Highlights and shadows – editor: Arnold Genthe; New York: Greenberg, c. 1937
  • Genthe's Photographs of San Francisco's Old Chinatown – Arnold Genthe, výběr a text: John Tchen; New York: Dover Publications 1984 ISBN 0-486-24592-6

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Harold and Ann Gilliam, Creating Carmel, The Enduring Vision, pg 89-90, Peregrine Smith Books, 1992
  2. DOROTHEA,, Lange,. Dorothea Lange. Gordon, Linda,. Second. vyd. New York, New York: [s.n.] ISBN 9781597112956. OCLC 890938300 (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]