Arnald z Villanovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Villanovanus
Narození1240 nebo 1258
Grau (Valencia) nebo Villanueva de Jiloca
Úmrtí1311 nebo 1313
Janov
Alma materUniverzita v Montpellier
Povoláníteolog, filozof, lékař, diplomat a alchymista
ZaměstnavatelUniverzita v Montpellier
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arnold z Villanovy (latinsky Arnoldus de Villa Nova či Villanovanus, katalánsky Arnau de Vilanova, vlastním jménem Arnoldo Bachuone, 1235/12401311 na moři u Janova) byl lékař, diplomat a podle mnohých autorů také alchymista katalánského původu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Není jisté, zda Vilanova, z níž pocházel, leží v Aragónu nebo Valencii. Kolem roku 1260 studoval medicínu v Montpellier, kde později ke konci století přednášel. Brzy po získání jména v alchymistických kruzích začal být pronásledován inkvizicí pro údajnou astrologii a magii. Uprchl zprvu do Paříže, později do Itálie. V roce 1312 byl (přes církevní pronásledování) vyslán jako lékař k těžce nemocnému papeži Klementovi V., při cestě na moři ale zemřel.

Jsou mu připisovány rozsáhlé alchymistické spisy, zejména Filosofický růženec (Rosarius philosophorum), který patří k základním dílům alchymické nauky. Tyto texty velmi ovlivnily koncept kamene mudrců a poprvé mu připisovaly léčivé vlastnosti. Díky drobnějším spisům v katalánštině (ač běžně psal spíše v latině) patří také k zakladatelům katalánské prózy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Preisner, Claus – Figala, Karin: Lexikon alchymie a hermetických věd. Praha: Vyšehrad, 2006. Heslo „Arnald z Villanovy“.