Arkadij Gajdar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arkadij Gajdar
Příbuzenstvo
syn Timur Gajdar (19261999)
vnuk Jegor Gajdar (19562009)
pravnučka Maria Gajdar (* 1982)

Arkadij Petrovič Golikov (Аркáдий Петрóвич Гóликов, 22. ledna 1904 Lgov26. října 1941 u vesnice Laplavoje, Ukrajina), známý především pod pseudonymem Arkadij Gajdar (Аркáдий Гайдáр), byl sovětský spisovatel populárních knížek pro děti.

Narodil se v učitelské rodině, mládí strávil ve městě Arzamas. V roce 1918 (ve věku 14 let) vstoupil jako dobrovolník do Rudé armády. Během občanské války v Rusku se zúčastnil řady bojů a byl postupně povyšován. Z armády byl propuštěn v roce 1924, kdy se začaly projevovat následky zranění z bojů. Poté se věnoval psaní knížek pro děti, v nichž propagoval sovětský systém idealizovaným popisem kamarádského prostředí Rudé armády, obvykle viděným z pohledu dětských hrdinů.

Druhé světové války se zúčastnil nejprve jako válečný korespondent, později jako kulometčík partyzánského oddílu na Ukrajině. Zde padl v boji u vesnice Lepljavo. Je pohřben ve městě Kaněv.

Pseudonym[editovat | editovat zdroj]

Původ pseudonymu Gajdar je nejasný, on sám se o něm nikdy nevyjádřil, nicméně existuje několik hypotéz. Podle jedné jméno pochází z chakaštiny, jazyka oblasti, kde mj. bojoval za ruské občanské války na straně Bolševiků a byl pověřen hledáním skrývajícího se nepřátelského vůdce. Přitom neznal jiné chakašské slovo než chajdar, jež znamená kam, kterým se stále vyptával místních obyvatel na cestu, až se tím stal známým a ti začali toto slovo vyslovovat spolu s jeho jménem Chajdar-Golikov. Jiná na chakaštině založená teze říká, že se ho jako malého chlapce často ptala přítelkyně jeho matky chakašské národnosti, jež neuměla dobře rusky, "Archaška, chajdar?" - "Archaško, kam?", což se mu natolik zalíbilo, že to později přijal jako pseudonym. Že v ruštině a ukrajinštině často splývají naše hlásky G, H a CH, pak vedlo k přeměně z chajdar na Gajdar. Nicméně jeho syn Timur se jednou měl vyjádřit, že o době pobytu otce v Chakašsku sice moc neví, ale na chakašskou verzi vzniku jména nevěří. Další hypotéza mluví o vytvoření jména autorem v jeho školních letech jako akronym z Golikov, Arkadij a d'Arzamas podle místa, kde vyrůstal a po vzoru Dumasova hrdiny d'Artagnana a konečně že gajdar v ukrajinštině znamená ovčák, přičemž ve svém dětství pěstoval přátelský vztah s místními pastevci ovcí.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Arkadij Gajdar
  • Škola (Школа), 1930
  • Vzdálené země (Дальние страны), 1932
  • Vojenské tajemství (Военная тайна), 1935
  • Modrý hrneček (Голубая чашка), 1936
  • Osudy bubeníkovy (Судьба барабанщика), 1939
  • Čuk a Gek (Чук и Гек), 1939
  • Timur a jeho parta (Тимур и его команда), 1940