Aristippos z Kyrény

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aristippos z Kyrény
Aristippus.jpg
Narození 434 př. n. l.
Kyréna
Úmrtí 355 př. n. l. (ve věku 78–79 let)
Kyréna
Děti Arete of Cyrene
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aristippos z Kyrény (asi 435355 př. n. l.) byl řecký filozof, zakladatel hédské školy, stoupenec hédonismu. Za cíl života považoval dosahování slasti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Měl dceru Aréthé, není o ní nic známo.

Filozofie[editovat | editovat zdroj]

Aristippos považoval za cíl života rozkoš (slast). Podle jeho názoru se člověk vyhýbá bolesti a strasti, ale tíhne ke slasti. Připodobňuje to k moři: mírný pohyb mořských vln je slast, rozbouřené moře je strast, klidné moře je stav bezbolestnosti a absence rozkoše. Rozkoš považoval za stav tělesný, je to stav pozitivní, chvilkový, který prožíváme v současnosti. Odtud pochází citát: "Náš je jen přítomný okamžik." Rozkoše je třeba neodkládat, protože nevíme, zda bude budoucnost, je nejistá. Doporučoval všem, aby se oddávali rozkoším – cele, bez odkladu. Dokonce i těm, které pocházejí z "nejošklivějších pramenů". Přesto říkal, že se rozkošemi nesmíme nechat ovládnout, chuť užívat musíme umět mít ve své moci. Rozkoš podle něj neovládá ten, kdo se jí zříká, ale ten, kdo nedovolí, aby ho ovládala. Tak hédonici vytvořili jistou etiku svobody (jedna škola se rozkoší zříká úplně, druhá se jí nezříká, ale tvrdí, že se jí nesmíme nechat ovládnout). Tomuto poznání odpovídá omezení vědění na pocity, hedonikové rozlišovali pocit neboli zakoušení (to atos). O vnějších věcech nemůžeme mít ucelené vědění, ale máme pocity, a tak víme, co v nás tyto vnější věci vyvolávají.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

  • Jako ti, co velmi mnoho jedí, nejsou zdravější než ti, co jedí jen tolik, kolik potřebují, nejsou moudří ani ti, kteří čtou mnoho, ale ti, kteří čtou užitečné věci.[1]
  • Náš je jen přítomný okamžik.


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRAUS, Ivo. Dějiny evropských objevů a vynálezů. [s.l.]: Academia, 2001. S. 123. (čeština) 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]