Argippo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Argippo
Antonio Vivaldi
Antonio Vivaldi
Základní informace
Žánr opera seria (dramma per musica)
Hudba Antonio Vivaldi
Libreto Domenico Lalli (upraveno)
Počet dějství 3
Originální jazyk italština
Premiéra podzim 1730, Praha, Šporkovo divadlo

Argippo (RV 697) je opera od Antonia Vivaldiho, která byla poprvé uvedena roku 1730 v operním divadle hraběte Františka Antonína ŠporkaPraze.

Znovuobjevená opera[editovat | editovat zdroj]

Barokní scéna v krumlovském zámeckém divadle

Ačkoli libreto bylo známo, původní hudba byla považována za ztracenou, a to až do roku 2006, kdy její větší část (přes dvě třetiny) objevil v soukromém archivu rodu Thurn-TaxisůŘezně cembalista a umělecký vedoucí barokního souboru Hof-Musici, Ondřej Macek.[1][2] Řekl k tomu: "Zjistil jsem, že v roce 1733, tři roky po pražské premiéře, se italský operní soubor objevil v Řezně. Byli sem pozváni poté, co pražské divadlo vyhořelo."[3] Ondřej Macek použil některé jiné Vivaldiho arie: "použil jsem hudbu z oper, které napsal ve stejné době, krátce před a těsně po datu premiéry a občas seděly [árie] skutečně dokonale."

Ondřej Macek si se svým ansámblem Hof-Musici zvolil Pražský hrad jako místo, kde 13 zpěváků a 24 hudebníků,[4] provedlo obnovenou premiéru opery, poprvé od roku 1730. Později téhož roku byla opera provedena v zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově, kde byl o rok později pořízen také zvukový i obrazový záznam opery.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Opera se odehrává na indickém královském dvoře a okolními středisky. Mladá princezna se beznadějně zamiluje do nepoctivého nápadníka.

Dílo má tři dějství a durata je přibližně 140 minut.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Argippo na anglické Wikipedii.

  1. Životopis Ondřeje Macka
  2. "Czech harpsichordist finds Vivaldi's lost opera", Prague Daily Monitor, 14. března 2008. Ověřeno k 23. březnu 2008.Archived from the original on 6. května 2008. 
  3. Rob Cameron, "Vivaldi work revived 278 years on" 3 May 2008 on BBC News
  4. David Randall, "Vivaldi's long-lost opera returns to Prague after 278 years", The Independent (London), 3 May 2008

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Freeman, Daniel E. The Opera Theater of Count Franz Anton von Sporck in Prague. Stuyvesant, N.Y.: Pendragon Press, 1992.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]