Argippo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Argippo
Antonio Vivaldi
Antonio Vivaldi
Základní informace
Žánr opera seria (dramma per musica)
Skladatel Antonio Vivaldi
Libretista Domenico Lalli (upraveno)
Počet dějství 3
Originální jazyk italština
Premiéra podzim 1730, Praha, Šporkovo divadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Argippo (RV 697) je opera od Antonia Vivaldiho, která byla poprvé uvedena roku 1730operním divadle hraběte Františka Antonína ŠporkaPraze.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vivaldi v Praze[editovat | editovat zdroj]

Vivaldiho operní představení do Prahy přivezl benátský zpěvák a impresário Antonio Denzio, kdy zde skladatel uvedl šest svých oper v divadle hraběte Šporka, z nichž dvě byly zkomponovány přímo pro Prahu: Argippo (podzim 1730), a pasticcio Alvilda, Regina dei Goti (jaro 1731) a představení zřejmě řídil sám autor.

Znovuobjevená opera a novodobé premiéry[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli libreto opery Argippo od Domenica Lalliho bylo známo, původní hudba byla považována za ztracenou, a to až do roku 2006, kdy její větší část (přes dvě třetiny) objevil v soukromém archivu rodu Thurn-TaxisůŘezně cembalista a umělecký vedoucí barokního souboru Hof-Musici, Ondřej Macek.[1][2] Řekl k tomu: "Zjistil jsem, že v roce 1733, tři roky po pražské premiéře, se italský operní soubor objevil v Řezně. Byli sem pozváni poté, co pražské divadlo vyhořelo."[3] Ondřej Macek použil některé jiné Vivaldiho arie: "použil jsem hudbu z oper, které napsal ve stejné době, krátce před a těsně po datu premiéry a občas seděly [árie] skutečně dokonale."

Ondřej Macek si se svým ansámblem Hof-Musici zvolil Španělský sál Pražského hradu jako místo, kde 13 zpěváků a 24 hudebníků,[4] provedlo obnovenou premiéru opery, poprvé od roku 1730. Později téhož roku byla opera provedena v zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově, kde byl o rok později pořízen také zvukový i obrazový záznam opery.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Opera se odehrává na indickém královském dvoře a blízkém okolí. Mladá princezna se beznadějně zamiluje do nepoctivého nápadníka.

Dílo má tři dějství a durata je přibližně 140 minut.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Postava Hlas [5]
Argippo kastrát
Osira soprán
Silvero soprán
Tisifaro baryton
Zanaida mezzosoprán

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Argippo na anglické Wikipedii.

  1. Životopis Ondřeje Macka
  2. Czech harpsichordist finds Vivaldi's lost opera. www.praguemonitor.com. Prague Daily Monitor, 14. března 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 6. května 2008. (anglicky) 
  3. Rob Cameron, "Vivaldi work revived 278 years on" 3 May 2008 on BBC News
  4. David Randall, "Vivaldi's long-lost opera returns to Prague after 278 years", The Independent (London), 3 May 2008
  5. http://www.discogs.com/Antonio-Vivaldi-Veronika-Mráčková-Fučíková-Pavla-Štěpničková-Jana-Bínová-Koucká-Barbora-Sojková-Olga-Vít-Krumpholzová/release/2940335

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Freeman, Daniel E. The Opera Theater of Count Franz Anton von Sporck in Prague. Stuyvesant, N.Y.: Pendragon Press, 1992.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]