Areios

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Areios

Areios (či latinsky Arius, 256 - 336) byl křesťanský kněz a kazatel v alexandrijské čtvrti Baukalis. Od Areiova jména se odvozuje název arianismus jako jeden z heretických směrů 4. století.

Areiovy teze[editovat | editovat zdroj]

Árius rozvíjel svou osobní koncepci víry: Bůh je nestvořený a nezplozený (charakteristické znaky božství). Božský Syn nemůže být pravým Bohem, protože byl zplozen – Syn je něco jiného než Bůh. Božský Logos je prvním stvořením po Bohu - Árius ho nazývá „První vznešené stvoření“. Syn se liší od Otce, je jiné podstaty, existuje čas, kdy Syn nebyl – není souvěčný. Otec ho adoptoval jako svého Syna, přiblížil ho k sobě, třetím stvořením je Duch sv., který je výtvorem Božského Logu. Duch sv. vstoupil do člověka Ježíše a zaujal v něm místo duše.

Dějiny konfliktu[editovat | editovat zdroj]

Počátky tzv. ariánského sporu se tradičně datují k roku 318, kdy se rozvinula diskuse o povaze vztahu Otce a Syna mezi alexandrijským biskupem Alexandrem a Areiem. Podle zprávy církevního historika Sókrata, když Alexandros vykládal kněžím v Alexandrii svou nauku o vztahu monas a trias, Arius obvinil Alexandra ze sabellianismu. Tzv. koncil stovky biskupů, jenž Alexander svolal, Aria exkomunikoval.

V prvních letech sporu si Areios získal přízeň Eusebia z Níkomédeie, jednoho z vlivných biskupů ve východní polovině římské říše. Po exkomunikaci a vyhnání z Alexandrie Areios našel útočiště u Eusebia z Caesareje.

Po vítězství nad svým spoluvládcem Liciniem císař Kónstantinos I. usiloval o jednotu křesťanů v otázkách nauky. Roku 325 svolal koncil do maloasijského města Nikaie tzv. První nikajský koncil. Zde byla Ariova nauka znovu odmítnuta a označena za herezi.

Areios byl poslán do exilu. Od té doby až do své smrti Areios usiluje o rehabilitaci a přijetí do alexandrijské církve. Dostalo se mu podpory ze strany biskupa Eusebia z Nikomédie, ovšem přijetí do alexandrijské církve se nedočkal kvůli odporu biskupa Alexandra (zemřel 328) a po něm Athanasia (sv. Atanáš).

Roku 335 byl Areios císařským výnosem rehabilitován, podle některých dokonce vyjádřil svůj souhlas s tím, že podepíše Nikájské vyznání. Avšak dříve než byl v Konstantinopoli přijat zpět do společenství církve, náhle zemřel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]