Arecibo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arecibo
Katedrála svatého Filipa v Arecibu
Katedrála svatého Filipa v Arecibu
Arecibo – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
Časové pásmo: UTC - 4
stát: Portoriko Portoriko
Arecibo
Red pog.png
Arecibo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 443,5 km²
počet obyvatel: 100 131 (2000)
hustota zalidnění: 226 obyv. / km²
správa
starosta: Lemuel Soto

Arecibo je město na severním pobřeží ostrova Portoriko v Karibském moři, při ústí Rio grande de Arecibo. Žije zde přibližně 100 tisíc obyvatel. Nacházejí se zde dvě univerzity a sídlo katolického biskupa. V blízkosti města se nachází známá radioastronomická observatoř Arecibo Observatory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvními Evropany, kteří sem přišly v roce 1556 byli Španělé. Město bylo založeno roku 1616 a kolem roku 1650 byla založena katedrála svatého Filipa, později několikrát poškozená zemětřesením a několikrát přestavěna. Roku 1702 odrazil kapitán Antonio de los Reyes Correa, britský pokus o obsazení města a stal se portorikánským národním hrdinou. Od roku 1898 bylo celé Portoriko přidruženo k USA, přesto není jedním z jeho států.

Observatoř Arecibo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1974 byla nedaleko města otevřena radioastronomická observatoř s největší anténou na světě. Kulový reflektor antény má v průměru 305 metrů a je lany zavěšen na třech betonových pilířích ve výšce 150 metrů nad zemí, takže lze s ním pohybovat. Pomocí této observatoře byly objeveny pulsary. Mohutné zařízení láká také filmaře, kteří zde natočily několik sci-fi filmů. V blízkosti města je také základna pro vypouštění sondážních raket do velkých výšek pro výzkum atmosféry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Arecibo. Sv. 2, str. 621.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]