Arbuskulární mykorhiza
Arbuskulární mykorhiza (AM, vezikulo-arbuskulární m.) je typ endomykorhizy, při níž houba (z oddělení Glomeromycota) proniká buňkami kůry kořene cévnatých rostlin. Charakteristickým rysem AM jsou unikátní struktury v buňkách, zejména arbuskuly a vezikuly.
Z ekologického hlediska se jedná o jednoznačně oboustranně výhodný, tzv. mutualistický svazek. Houba dodává rostlině minerální látky z půdy (např. fosfor, stopové prvky), rostlina vyživuje houbu organickými látkami, které sama vyrábí fotosyntézou.
Vědci se dnes přiklání k tomu, že arbuskulární mykorhiza hrála zásadní roli v přestupu rostlin na souš a v evoluci cévnatých rostlin.[1]
Arbuskulární mykorhiza je nejčastějším druhem mykorhizy a současně nejčastějším druhem symbiózy vyšších rostlin.[2] AM se vyskytuje přibližně u 80% všech recentních botanických čeledí cévnatých rostlin.[3]
Velké pokroky ve výzkumu fyziologie a ekologie arbuskulární mykorhizy v posledních 40 letech vedly k poznání rozlišných rolí AM v ekosystému. Tyto poznatky jsou aplikovatelné v ochraně přírody i v zemědělství.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arbuscular mycorrhiza na anglické Wikipedii.
- ↑ ČEPIČKA, Ivan; KOLÁŘ, Filip; SYNEK, Petr. Mutualismus, vzájemně prospěšná symbióza; Přípravný text – biologická olympiáda 2007-2008. Praha: NIDM ČR, 2007. S. 87.
- ↑ Simon, L., Bousquet, J., Levesque, C., Lalonde, M. (1993). "Origin and diversification of endomycorrhizal fungi and coincidence with vascular land plants". Nature 363: 67-69.
- ↑ Schüßler, A. et al. (2001). "A new fungal phylum, the Glomeromycota: phylogeny and evolution.". Mycol. Res. 105 (12): 1416. Volně dostupný
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Arbuskulární mykorhiza na Wikimedia Commons