Prototaxites

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPrototaxites
Stratigrafický výskyt: silurdevon
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu
Vědecká klasifikace
Říše houby (Fungi)
Oddělení houby spájivé (Zygomycota)
Třída Agaricomycetes
Řád Prototaxales
Čeleď Prototaxaceae
Rod Prototaxites
Dawson (1859)
Synonyma

Nematophycus

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prototaxites je rodové jméno zaniklých silursko-devonských organismů obvykle velkých rozměrů. Systematické zařazení je kontroverzní. Prototaxites jsou interpretovány jako obří lišejníky nebo houby. Jde o fosilie pocházející z období siluru a devonu, které vymizely zhruba před 350 milióny lety. Vzhledem připomínají mohutné kmeny stromů s letokruhy, tvořené komůrkami o průměru okolo padesáti mikrometrů.

První nález byl učiněn roku 1843, kanadský vědec John William Dawson na základě exempláře z lokality Gaspé určil organismus jako rod jehličnanů a dal mu název Prototaxites (prvotní tis). Toto zařazení bylo později zpochybněno a prototaxity byly řazeny mezi řasy nebo lišejníky. Až v roce 2007 oznámili paleobotanikové z Chicagské univerzity na základě izotopové analýzy, že šlo o stopkovýtrusou houbu.[1] Dosahovala průměru okolo jednoho metru a výšky přes osm metrů a byla největším suchozemským organismem své doby. Byly popsány tři druhy: P. loganii, P. southworthii, P. taiti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MIHULKA, Stanislav. Záhadná fosilie odhalena jako gigantická houba. Osel.cz [online]. [cit. http://www.osel.cz/2614-zahadna-fosilie-odhalena-jako-giganticka-houba.html]. [2007-04-28 Dostupné online]. DOI:2019-02-01. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]