Apocephalus borealis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxApocephalus borealis
alternativní popis obrázku chybí
květilka Apocephalus borealis
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád dvoukřídlí (Diptera)
Čeleď hrbilkovití (Phoridae)
Rod květilka (Apocephalus)
Binomické jméno
Apocephalus borealis
Brues, 1924
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apocephalus borealis Brues, 1924 je drobná severoamerická muška parazitující na dospělcích blanokřídlého hmyzu. Druh byl popsán sice již v roce 1924, teprve v roce 2011 bylo zjištěno, že napadá také jedince včely medonosné. Včela není původní americký druh, do Nového světa byla dovezena až evropskými kolonizátory.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Dospělci, kteří se líhnou asi po měsíci z kukel se páří, a samičky vyhledávají dospělé jedince čmeláků, včel a vos. Kladélkem pronikají mezerou mezi zadečkovými tergity do těla hostitele a nakladou kolem patnácti vajíček. Vylíhlé larvy zcela spontánně začnou vyžírat vnitřní orgány hostitele. Napadená včela ztrácí své obvyklé instinkty, opouští úl a hyne mimo něj. Vyvinuté larvy se prokoušou v místě zúženého spoje mezi hlavou a hrudí a mimo tělo hostitele se zakuklí. Asi po třiceti dnech se líhnou dospělci a cyklus se opakuje.

Chování napadené včely vede k domněnce, že parazitická moucha je jedním z významných činitelů dosud neobjasněného jevu syndromu zhroucení včelstev známého především ze severoamerického kontinentu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GREGOROVÁ, Dagmar. Změní včely v inkubátor. Včelařství, časopis ČSV. Březen 2012, roč. 63, čís. 3, s. 100. ISSN 0042-2924. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]