Apoštolský kostel (Königstein)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Apoštolský kostel v Königsteinu
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresSaské Švýcarsko-Východní Krušné hory
ObecKönigstein
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevnovoapoštolská
FarnostKönigstein
Statuskostel
Užíváníuzavřený
Architektonický popis
Stavební slohpurismus
Výstavbapočátek 50. let 20. století
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
AdresaCunnersdorferstraße 11
01824 Königstein
UliceCunnersdorfer Straße
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apoštolský kostel ve městě Königstein (německy Apostolische Kirche Königstein) je puristická stavba upravená pro bohoslužebné účely na počátku 50. let 20. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katolicko-apoštolská církevní obec existovala v Königsteinu již v 19. století. V poválečném období se stala součástí Novoapoštolské církve a na počátku 50. let 20. století vybudovala v ulici Cunnersdorferstraße kostel. Ten byl využíván po celou dobu existence místní novoapoštolské církevní obce, která však pro nedostatek členů zanikla v druhé dekádě 21. století, a budova byla následně uzavřena. Kostel je chráněn jako kulturní památka pod číslem 09222997.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní kostel je umístěn na vyvýšeném místě ve svahu. Stavebně je spojen s obytnou částí a dohromady vytvářejí půdorys písmene L. Budova je jednoduše omítnutá, ve štítech jižního a západního průčelí jsou umístěné rozety. Vysoká okna obdélné lodi zakončuje půlkruhový oblouk. Kostel zastřešuje prostá sedlová střecha. Interiér je plochostropý, opatřený emporou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MEICHE, Alfred. Historisch-Topographische Beschreibung der Amtshauptmannschaft Pirna. Dresden: Buchdruckerei der Wilhelm und Bertha v. Baensch Stiftung, 1927. 397 s. (německy) 
  • MÖSCHNER, Dietmar. Kirchen in der Sächsisch-Böhmischen Schweiz. Bad Schandau: Tourismusverband Sächsische Schweiz e. V., 2002. 88 s. ISBN 3-9806841-0-5. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]