Antoni Świadek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený
Antoni Świadek
Mučedník
Datum narození 27. března 1909
Místo narození Polsko Pobiedziska, Polsko
Datum úmrtí 25. ledna 1945
Místo úmrtí Německo Koncentrační tábor Dachau, Německo
Svátek 25. ledna
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Řeckokatolická církev
a další katolické církve spadající pod Svatý stolec

Antoni Świadek (27. března 1909, Pobiedziska25. ledna 1945, Koncentrační tábor Dachau) byl polským katolickým knězem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 27. března 1909 v Pobiedziske. Byl synem Władysława, koláře, a Władysławy. Navštěvoval gymnázium v Kępně, kde roku 1928 složil maturitní zkoušku. Po absolvování gymnázia se přihlásil do kněžského semináře v Poznani. Dne 10. června 1933 byl vysvěcen na kněze. V červenci 1933 se stal vikářem farního kostela v Bydhošti, kde zůstal až do svého zatčení v roce 1942.

Roku 1937 mu byl také přidělen kostel Svatého Stanislava biskupa na předměstí Siernieczeku. Rád pracoval s dětmi a mládeží. Po invazi Německa do Polska v září 1939 se přihlásil jako kaplan do jednoho z polských oddílů, v němž zůstal až do porážky. Pak nějaký čas pracoval pro polské válečné zajatce, dokud se nevrátil do Bydhoště.

Dále se snažil pokračovat ve své pastorační činnosti. Navzdory nacistickému příkazu slavení všech liturgických obřadů v německém jazyce používal polský jazyk. V polštině také zpovídal a tajně připravoval děti k prvnímu svatému přijímání.

Činnosti otce Antoniho si všimli Němci. V létě 1942 byl zatčen gestapem v Bydhošti. V říjnu stejného roku byl převezen do koncentračního tábora Dachau, kde byl zaregistrován s číslem 37193. Jako s knězem s ním bylo špatně zacházeno. Pracoval v komandech Bekleidungslager, později na tzv. plantážích. Na začátku ledna 1945 onemocněl tyfem. Tato nemoc byla příčinou jeho smrti. Zemřel 25. ledna 1945. Jeho tělo byla vhozeno do tzv. Totenkammeru, a poté byl pohřben do masového hrobu poblíž obce Deutenhofen.

Blahořečen byl dne 13. června 1999 papežem Janem Pavlem II. ve skupině 108 polských mučedníků doby nacismu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antoni Świadek na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]