Antonín Pečerský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Antonín Pečerský n. Kyjevský
Saint Anatolius of Kyiv Caves.jpg
Světec (asketa a divotvorce)
Datum narození 983
Místo narození Lubič, Kyjevská Rus, dnešní Ukrajina
Datum úmrtí 7. května 1073
Místo úmrtí Kyjev, Kyjevská Rus
Svátek 23. nebo 24. dubna
Místo pohřbení Ostatky v kryptě Kyjevskopečerské lávry
Úřady zakladatel Kyjevskopečerské lávry
Uctíván církvemi pravoslaví; východní pravoslavné společenství
Významné zasvěcené kostely Kyjevskopečerská lávra,
Patronem ochránce ruských mnichů

Svatý Antonín Pečerský, nebo též sv. Antonín Kyjevský, (ukrajinsky Антоній Печерський; * 983 Lubič1073) byl křesťanský pravoslavný světec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se poblíž Černigova. Už od svého mládí projevoval velkou zbožnost. Žil nejprve v jeskyni, kterou si vybudoval a později odešel do Řecka na svatou horu Athos, kde vstoupil do jednoho ze zdejších klášterů. Potom se vrátil na Kyjevskou Rus, aby tam založil nejstarší klášter, Pečerskou lavru v Kyjevě. Ruskou pravoslavnou církví bývá Antonín označován jako „představený všech ruských mnichů“.

Po návratu do Kyjeva se usídlil v jeskyni poblíž řeky Dněpr, avšak po zhoršení poměrů v zemi se opět na nějaký čas vrátil zpět na Athos. Po svém novém návratu na Rus se okolo něho shromáždilo několik mnichů. Jejich počet se nakonec rozšířil na tolik, že bylo nutné klášter rozšířit. Monastýr se začal nazývat Pečerským (Пече́ра = ukrajinsky jeskyně), neboť mniši zpočátku skutečně sídlili v jeskyních. Když se igumenem stal Teodos, byl zaveden typikon sv. Teodora Studity.

Antonín byl obdařen také darem prorokování a konání zázraků. Po jeho smrti jej pochovali v jeskyni, kde zemřel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • "Anton Pečerský, prepodobný: 10. júl." In: Antonín Čížek: Synaxár: Životy svätých. Prešov: Spolok biskupa Petra Pavla Gojdiča, 1998, s. 279-281. ISBN 80-967341-1-3
  • "Prepodobný otec náš Antonij Pečerský." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých: Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov: Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 711-715. ISBN 80-7165-381-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]