Annaburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Annaberg.
Annaburg
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Slohbarokní
Výstavba1744
StavebníkFrantišek Norbert Trautmannsdorf
Další majiteléTrautmannsdorfové
Současný majitelSOŠ a SOU Horšovský Týn
Poloha
AdresaHoršov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Annaburg
Annaburg
Annaburg, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovecký zámeček Annaburg stojí v lese u obce Horšov. Zámeček dostal název po hraběnce Marii Anně z Herberštejna, druhé manželce Františka Norberta Trautmannsdorfa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na začátku 17. století byla Vilémem starším Popelem z Lobkovic u dvora u Horšova založena obora se soustavou rybníků. Po roce 1744 byl na ostrůvku jednoho rybníků vystavěn Trautmannsdorfy barokní lovecký zámeček. Po architektonické stránce se jednalo o šestiboký altán zakončený čtyřhrannou věžička a krytý dvojitou střechou. Uvnitř se nacházela jedna, centrální, místnost. V 80. letech 19. století došlo v okolí zámečku k vytvoření květinové výzdoby. V současné době je rybník vyschlý a opuštěné zříceniny zámečku patří školnímu statku SOŠ a SOU Horšovský Týn. V letech 2007-2009 prošel zámeček celkovou rekonstrukcí, kterou provedli žáci a učitelé Pozemního stavitelství. Z důvodu chybějících starších výkresů museli vycházet z dobových fotografií.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

K zámečku vede neznačená cesta od silnice II/200 nedaleko Horšova, která se později napojuje na silnici II/197. Odbočka na zámeček se nachází přibližně v polovině cesty. Vede sem také trasa NS Horšovskou oborou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]