Andrzej Pilipiuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Andrzej Pilipiuk
Pilipiuk.jpg
Narození 20. března 1974 (43 let)
Varšava
Povolání spisovatel a autor sci-fi
Národnost Poláci
Alma mater Varšavská univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Andrzej Pilipiuk (2008)
Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk (* 20. března 1974) je polský spisovatel fantasy, zejména humorné. Původním povoláním je archeolog.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Žije v Krakově. Mezi jeho záliby patří archeologie a historie (zejména období vlády Mikuláše II.), z dalších oborů astronomie, fyzika, chemie (výbušniny, výroba a konzumace alkoholu), medicíny (tropické choroby), geologie (hledání ložisek zlata, platiny a diamantů) a informatika (aby zjistil, komu vynadá a komu raději ne).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Do žánru vstoupil povídkou Hiena (1996, č. Hyena-Čaroděj Ivanov/Laser-books 2003) v časopise Fenix. Jde o vůbec první publikovanou příhodu věčně opilého exorcisty Jakuba Vandrovce, celý cyklus pak vyšel dnes už v šesti knihách.

Nejde o jediný autorův cyklus, počátkem jeho druhé románové série byla úspěšná povídka Kuzynki (Science Fiction #16/2002, česky Ikarie 3/2004), za kterou si poprvé a prozatím naposledy vysloužil Cenu Janusze Zajdla. Následně ji rozvedl do úvodního dílu trilogie Sestřenky, v níž se Pilipiukův drsný humor mísí s alchymií a informatikou.

Čtrnáctiletý Pavel, hrdina trilogie Norweski dziennik (Norský deník): Ucieczka (2005), Obce ścieżki (2006) a Północne wiatry (2007), se místo očekávaných nudných prázdnin stane svědkem zabití agentů KGB a následně je odeslán do pochybného bezpečí za polárním kruhem, kde dojde i na setkání se ztřeštěným vnukem Jakuba Vandrovce.

Nejrozsáhlejším Pilipiukovým dílem je románová série Oko Jelenia (Jelení oko). Namísto plánovaných sedmi titulů se série uzavřela v šesti svazcích nazvaných Droga do Nidaros (2008), Srebrna Łania z Visby (2008), Drewniana Twierdza (2008), Pan Wilków (2009), Triumf lisa Reinicke (2010) a Sfera Armilarna (2011). Na počátku cyklu se k zemi řítí roj meteorů a konec světa je otázkou pouhých minut. Nečekejte však příběh o hrdinné vesmírné výpravě, která má za úkol katastrofu odvrátit.

Pod pseudonymem Tomacz Olszakowski pokračuje v sérii dobrodružství pana Auťáka, k níž prozatím připsal devatenáct svazků. Zbývá jmenovat také samostatné tituly, ať už jde o romány Operacja Dzień Wskrzeszenia (2006), Wampir z M-3 (2011, česky Laser-books 2011) a Wampir z MO (2013) či sbírky povídek mimo Vandrovcův cyklus 2586 kroków (2005), Czerwona gorączka (2007) a Rzeźnik drzew (2009). Některé z těchto kratších prací vyšly i česky v časopise Ikarie (4, 8/2005) a v antologii Polská ruleta (ed. Pavel Weigel, Laser-books 2003).

Občas se ve svých knihách vyskytne i osobně, tehdy se označuje jako „velký grafoman“. To možná odpovídá jeho píli (píše prakticky každý den), kvalitou se však stal jedním z nejčtenějších polských autorů. Takže volného času si mnoho neužívá, neboť když průměrný písař napíše 100 000 lží, nakonec z toho vzejde pravda a Andrzej se tak má co činit.

V politice aktivně podporuje konzervativní stranu Unia Polityki Realnej[1], za kterou kandiduje i ve volbách.

Díla vydaná česky[editovat | editovat zdroj]

Česky vydává Pilipiukovy knihy nakladatelství Laser-books a překládá je Pavel Weigel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antysocjalista i monarchista - Wywiad z Andrzejem Pilipiukiem

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]