Přeskočit na obsah

Andrea Bocskorová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Andrea Bocskor, Ph.D.
Andrea Bocskor v roce 2015
Andrea Bocskor v roce 2015
Poslankyně Evropského parlamentu
Ve funkci:
1. červenec 2014 – 15. červenec 2024
NástupceViktória Ferenc
Volební obvodMaďarsko
Stranická příslušnost
ČlenstvíFidesz – Maďarská občanská unie

Rodné jménoMedvecz Andrea
Narození11. srpna 1978 (46 let)
Sovětský svaz Berehovo, Ukrajinská SSR, Sovětský svaz
Národnostmaďarská
ObčanstvíMaďarskoMaďarsko Maďarsko
UkrajinaUkrajina Ukrajina
SídloBerehovo, Zakarpatská oblast, Ukrajina
Alma materPodkarpatská maďarská vysoká škola Františka II. Rákócziho
Univerzita Loránda Eötvöse
Zaměstnánípolitička
Profesehistorička, pedagožka
CommonsAndrea Bocskor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrea Bocskor (maďarsky Bocskor Medvecz Andrea, ukrajinsky Андрея Гейзівна Бочкор, Andreja Heyzivna Bočkor; * 11. srpna 1978, Berehovo) je maďarskoukrajinská historička, pravicová politička a vysokoškolská pedagožka. Mezi lety 2014 a 2024 poslankyně Evropského parlamentu za stranu Fidesz – Maďarská občanská unie, původně zasedající ve frakci Evropské lidová strany (EPP), od 3. března 2021 ve frakci Nezařazení (NA/NI).

Narodila se roku 1978 do maďarské rodiny na Zakarpatské ukrajině v tehdejším Sovětském svazu. Nejprve absolvovala studium angličtina–historie na Podkarpatské maďarské vysoké škole Františka II. Rákócziho (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola) v Berehove, roku 2010 získala obhajobou své disertační práce na téma: Obraz ukrajinských Maďarů a maďarské minulosti ukrajinskýma očima (1991–2007) doktorský titul na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti.[1]

V roce 2013 získala titul kandidátka historických věd na Ústavu ukrajinských dějin na Národní akademii věd v Kyjevě. Do roku 2014 byla ředitelkou výzkumného Centra pro sociologický výzkum Tivadara Lehoczkého (Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpont) v Berehove a rovněž pedagožkou na Podkarpatské maďarské vysoké škole Františka II. Rákócziho tamtéž.[2]

Politická kariéra

[editovat | editovat zdroj]

V maďarských volbách do EP 2014 kandidovala na 9. místě kandidátní listiny koalice FideszKDNP, jako kandidátka za "podkarpatské Maďary“,[2] kteří žijí na území dnešní Ukrajiny. Získala mandát europoslance v osmém parlamentním cyklu a stala se členkou frakce Evropské lidové strany.[3] Ve volbách do EP 2019 byla opětovně zvolena, když kandidovala na 10. místě kandidátní listiny koalice FideszKDNP. V Evropské parlamentu pracovala jako místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání a Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest. Po odchodu Fideszu ze struktur Evropské lidové strany zasedá od 3. března 2021 ve frakci Nezařazených.

Jejím hlavním politickým cílem bylo zastupovat zakarpatskou maďarskou menšinu v Evropské unii, prosazovat práva národnostních menšin, evropskou kulturní a jazykovou rozmanitost a zajistit používání menšinových jazyků na evropské úrovni. Kromě toho podporuje i evropskou integraci a politickou a ekonomickou stabilitu Ukrajiny.[2]

Soukromý život

[editovat | editovat zdroj]

Bocskor žije v etnicky většinově maďarském městě Berehove (maďarsky Beregszász) v Zakarpatské oblasti na Ukrajině.

Je držitelkou maďarského i ukrajinského státního občanství (což je zcela běžná praxe u příslušníků maďarské menšiny na Ukrajině, ačkoli v době jejího zvolení do EP ještě ukrajinské právo dvojí občanství neuznávalo). Je tedy vůbec první zvolenou Ukrajinkou v Evropském parlamentu.[2][4]

  • Módszertani segédlet a Kultúrtörténet című tantárgyhoz a nappali és levelező tagozatos hallgatók számára. Beregszász: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, 2009. (Rákóczi-füzetek). (maďarsky) 
  • Alapvetések az ukrán magyarságkép kérdéséhez és a magyar múlt ukrán megítéléséhez, 1991–2011. Ungvár: PoliPrint, 2012. (maďarsky) 
  • A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Lehoczky Tivadar Intézetének tanulmánygyűjteménye. Ungvár: PoliPrint, 2012. (maďarsky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bocskor Andrea na maďarské Wikipedii.

  1. BOCSKOR, Andrea. UKRÁN MAGYARSÁGKÉP ÉS A MAGYAR MÚLT UKRÁN SZEMMEL (1991–2007). Budapest, 2010 [cit. 2024-02-16]. PhD. Eötvös Loránd Tudományegyetem. Vedoucí práce Dr. Kiss Gy. Csaba CSc.. Dostupné online.
  2. a b c d PALLAGI, Marianna. Bocskor Andrea: jogállami Ukrajna lehet igazi partnere az Európai Uniónak. Kárpátalja.ma [online]. Kárpátalja.ma, 2014-09-16 [cit. 2024-02-16]. Dostupné online. (maďarsky) 
  3. Hat magyar EP-képviselő, akikről valószínűleg most hall először. Origo.hu [online]. Mediaworks Hungary Zrt., 2014-05-26 [cit. 2024-02-16]. Dostupné online. (maďarsky) 
  4. Громадянка України стала депутатом Європарламенту. eurointegration.com.ua [online]. European Pravda, 2014-07-03 [cit. 2024-02-16]. Dostupné online. (ukrajinsky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]