Anděla z Foligna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatá Anděla z Foligna
Bl. Anděla z Foligna
Bl. Anděla z Foligna
Narození Parametr "narození" (nyní s hodnotou "kolem 1248") šablony "Infobox - světec" je zastaralý. Více informací po kliknutí.kolem 1248
Úmrtí Parametr "úmrtí" (nyní s hodnotou "4. ledna 1309") šablony "Infobox - světec" je zastaralý. Více informací po kliknutí.4. ledna 1309
Svátek 4. leden
Místo pohřbení Foligno
Blahořečena 3. dubna 1701
Svatořečena ekvivalentní 9. října 2013
Uctívána církvemi římskokatolická církev
Patronkou III: řádu sv. Františka, vdov a lidí zmítaných vášněmi

Anděla z Foligna (kolem ?1248, Foligno, Itálie4. ledna 1309, Foligno, Itálie) je svatou katolické církve. Byla známa jako mystička, řeholnice a patronka františkánských terciářů. Její svátek se slaví 4. ledna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Až do svých 40 let vedla běžný rodinný život.[1] Byla vdaná a měla několik dětí. Často se modlila k Františkovi z Assisi. Rozhodla se, že se vzdá svého způsobu života a zasvětí se Bohu. V létě 1291 se stala františkánskou terciářkou a ve Folignu založila společenství Třetího řádu. Se svými mystickými prožitky se svěřovala svému zpovědníkovi, františkánu Arnaldovi, který její slova zapisoval, a tak vzniklo dílo nazvané Liber (Kniha). Nejvýznamnější část knihy, Memoriale, popisuje kroky její konverze a duchovní cesty. Byla blahořečena v roce 1701 papežem Klementem IX.. Papež František rozšířil její kult na celou církev dne 9.října 2013.

Anděla z Folinga se znázorňuje jako františkánská terciářka a na řetěze drží ďábla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. Řím : Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří, 1995. S. 290-293. (čeština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]