Ancistrus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKrunýřovec
alternativní popis obrázku chybí
Mladý samec krunýřovce z rodu Ancistrus
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádsumci (Siluriformes)
Čeleďkrunýřovcovití (Loricariidae)
Rodkrunýřovec (Ancistrus)
Kner, 1854
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ancistrus je rod sladkovodních ryb. Český název je krunýřovec.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o druh klidných ryb žijících u dna. Jejich zbarvení je hnědé až tmavohnědé se světlými nepravidelnými skvrnami. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědá. Samcům v dospělosti na hlavě vyrůstají výrůstky, starší jedinci je mohou mít i rozvětvené. O potěr se starají jen samci. Dožívají se 13–15 let. Velikost krunýřovce se odvíjí od velikosti akvária.

Pro rozmnožování je třeba mít v akváriu kořen s dutinou uvnitř, kam samička po spáření naklade vajíčka (cca 1–2 mm velká). Po několik týdnů se sameček přestěhuje do dutiny a stráží vajíčka, dokud se nevylíhnou. Vylézá ven pouze na krmení. Při sebemenším ohrožení okamžitě zaleze zpět do dutiny. Sameček mladý potěr po vylíhnutí stále hlídá uvnitř dutiny před většími rybami dokud nebudou dostatečně velké, pak je opustí. Za příznivých podmínek se nová snůška vajec v dutině objeví cca 1–2 týdny po vystěhování předešlého potěru. Jedna snůška skýtá až 10–20 vajíček v závislosti na velikosti dutiny.

Živí se převážně rostlinnou potravou. Nepohrdne ani živočišnou stravou, tu ale aktivně neloví, naopak se vždy postará o likvidaci uhynulých rybiček v akváriu. Lze je krmit např. vločkovým krmivem, které rádi „vysávají“ ze dna, pro oživení stravy jim lze dát kolečko čerstvé okurky jako pamlsek. Ve velké oblibě mají červené řasy, které se usazují na kamenech či skle akvária, rostliny okusují minimálně, zpravidla při dlouhé prodlevě mezi krmením.

Zatímco krunýřovci skvrnití jsou aktivní zejména v noci a povětšinou jsou schovaní pod kameny či kořeny, albinotická forma je aktivní i přes den a schovává se minimálně. Pokud je v akváriu tmavé dno a jen pár světlých oblázků náhodně rozmístěných po dně, mají tendenci odpočívat na světlých oblázcích.

Krunýřovec je přátelská ryba, hodí se do společenských akvárií. Povrch těla má tvořen ostrými šupinkami, které tvoří krunýř, podle kterého si krunýřovci vysloužili své jméno. Tyto šupinky s věkem sílí. V dospělosti jsou tak ostří, že se nedoporučuje jejich ruční odlov, při prudkém pohybu totiž způsobí velkou odřeninu.

V akváriích se chová kříženec krunýřovce mnohoostného, krunýřovce skvrnitého a krunýřovce modrého. Existují ale i jejich vyšlechtěné formy (například albinotická forma, závojová forma (Long fin) a albinotická závojová forma (Long fin – Gold).

Jsou používáni jako čističi akvárií.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Rod Ancistrus zahrnuje 74 druhů:[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Ancistrus (krunýřovec) [online]. BioLib.cz [cit. 2022-08-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]