Přeskočit na obsah

Amschel Mayer Rothschild

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Amschel Mayer von Rothschild
Narození12. června 1773
Frankfurt nad Mohanem
Úmrtí6. prosince 1855 (ve věku 82 let)
Frankfurt nad Mohanem
Místo pohřbeníStarý židovský hřbitov ve Frankfurtu
Povoláníbankéř a banka
ChoťEva Hanau (od 1796)[1]
RodičeMayer Amschel Rothschild[2] a Gutle Rothschildová[2]
RodRothschildové
PříbuzníSchönche Jeannette Rothschildová, Salomon Mayer Rothschild[2], Nathan Mayer Rothschild[2], James Mayer de Rothschild[2], Carl Mayer von Rothschild[2] a Henriette Rothschildová[2] (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amschel Mayer von Rothschild[p. 1] (12. června 1773 Frankfurt nad Mohanem6. prosince 1855 tamtéž) byl německý bankéř, člen finanční dynastie Rothschildů. V roce 1822 byl povýšen do stavu svobodných pánů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Amschel Mayer von Rothschild byl druhým dítětem a nejstarším synem bankéře a zakladatele dynastie Rothschildů Mayera Amschela Rothschilda (1744–1812) a jeho ženy Gutle, rozené Schnapper (1753–1849). Od mládí byl zaměstnán v rodinném podniku. V roce 1805 jako první z bratrů zakládal pobočku mimo Frankfurt, jeho pobyt v Casselu byl však dočasný. V roce 1810 jej i jeho čtyři bratry vzal otec jako partnery rodinného bankovního domu Mayer Amschel Rothschild a synové (M. A. Rothschild & Söhne).[3] Po smrti svého otce M. A. Rothschilda v roce 1812 převzal vedení frankfurtské banky a stal se hlavou rodu, jeho bratři založili pobočky bankovního domu:

Frankfurtský bankovní dům od roku 1813 se nacházel na Fahrgasse v novoklasicistickém domě. Frankfurt byl místem, kde se rodiny scházely. Na rozdíl od svých bratrů byl Amschel Mayer značně konzervativní a opatrný, neustále se obával o likviditu své banky a rizik podnikání, proto se spíše věnoval menším obchodním transakcím.

Rakouský ministr financí Johann Philip hrabě Stadion dal návrh kancléři knížeti Clemensu Metternichovi, aby císař František I. povýšil do šlechtického stavu Amschela Mayera a Salomona Mayera Rothschildů do šlechtického stavu, tím by si zajistili podporu bankovního domu Rothschildů v poskytování půjček. Císař František I. i přes odpor zástupců staré šlechty 25. září 1816 návrhu Metternicha vyhověl. Patentem z 21. října 1816 byli do stavu šlechtického přijati bratři Carl Mayer a James Mayer.[p. 2] 29. září 1822 bylo všech pět bratrů povýšeno do šlechtického stavu svobodných pánů (baronů). Jejich erbovní motto bylo CONCORDIA – INTEGRITAS – INDUSTRIA.[3]

Amschel Mayer von Rothschild byl velmi zbožný ortodoxní žid, byl odpůrcem reforem a byl aktivní v boji za rovná práva židů.

16. listopadu 1796 se oženil s Evou Hanau (1779–1848), jejich svazek byl bezdětný. Po jeho smrti převzal podnik ve Frankfurtu nad Mohanem jeho synovec Mayer Carl von Rothschild (1820–1886), syn Carla Mayera von Rothschilda z Neapole.

Náhrobek Amschela Mayera von Rothschilda

Zemřel 6. prosince 1855. Jeho hrob se nachází na starém židovském hřbitově na Rat-Beil-Straße. Návrh hrobu pochází od německého sochaře Eduarda Schmidta von der Launitz (1796–1869).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Šlechtický titul "von" byl používán potomky Rothschildů v německy mluvících zemích (větve ve Vídni, Frankfurtu nad Mohanem), kdežto ve Francii (Pařížská větev) a v Itálii (Neapolská větev) se používalo označení šlechtického titulu "de". Ve Velké Británii až po roce 1885, kdy se člen rodiny Rothschildů stal prvním židovským peerem, používali titul lord.
  2. Nathanu Mayerovi jako cizímu státnímu příslušníkovi byl šlechtický titul odepřen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Amschel Mayer Rothschild na anglické Wikipedii, Amschel Mayer Rothschild na polské Wikipedii a Amschel Mayer von Rothschild na německé Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
  2. a b c d e f g Kindred Britain.
  3. a b ZÁŘICKÝ, Aleš. Ve stínu těžních věží. Ostrava: SNTL, 2004. ISBN 80-7042-653-5. S. 34, 35. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]