Mayer Amschel Rothschild

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mayer Amschel Rothschild
Narození 23. února 1744
Frankfurt nad Mohanem
Úmrtí 19. září 1812 (ve věku 68 let)
Frankfurt nad Mohanem
Povolání bankéř
Manžel/ka Gutle Rothschild
Děti Amschel Mayer von Rothschild, Salomon Mayer Rothschild, Nathan Mayer Rothschild, Carl Mayer von Rothschild, James Mayer de Rothschild a Schönche Jeannette Rothschild
Rodiče Amschel Moses Rothschild
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mayer Amschel Rothschild (23. ledna 174419. září 1812) byl zakladatel bankovního domu a židovské dynastie Rothschildů, která se postupně stala jednou z nejúspěšnějších rodin v historii. V roce 2005 byl zařazen na 7. místo žebříčku dvaceti nejvlivnějších podnikatelů všech dob časopisu Forbes.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Mayer Amschel Bauer dne 23. ledna 1744 ve Frankfurtu nad Mohanem, jeho otec, zlatník, lichvář a směnárník Mojžíš – Moses Amschel Bauer změnil jeho příjmení na Rothschildrotter schild, červený štít – s odkazem na oficiální logotyp rodinného podniku (na počest východních Židů), bank a zastaváren. Základ Rothschildova majetku pocházel z obchodu s lankrabětem Vilémem Hessenským. Vilém zdědil údajně jeden z největších majetků v Evropě, ale při správě tohoto majetku nakonec podstatně závisel na Mayerovi.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Mayer Amschel Bauer-Rothschild zemřel ve Frankfurtu nad Mohanem (Německo) dne 19. září 1812 a byl pohřben na Battonnstrasse hřbitově ve Frankfurtu.

Spekulace[editovat | editovat zdroj]

V knize Vzestup francouzských Rothschildů (str. 26) (V originále The Rise of the French Rothschild) autorka Anka Muhlsteinová vypráví, že Mayer Amschel vybral pro své syny manželky výhradně ze zámožných a vlivných rodin. Stejně tak se i jeho dcery vdávaly za dobře postavené a uznávané bankéře. Všechny rothschildovské rodiny zachovávaly obyčej knížecích domů; uzavíraly sňatky mezi svými příslušníky. Synové Mayera Amschla prosluli jako „pět Frankfurťanů“ – stali se z nich státní bankéři pěti evropských zemí.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mayer Amschel Rothschild na anglické Wikipedii.

  1. NOEL, Michael. The Twenty Most Influential Businessmen Of All Time [online]. Forbes, 2005-07-29, [cit. 2007-07-14]. Dostupné online.