Amos Tutuola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amos Tutuola
Amos Tutuola.jpg
Narození 20. června 1920
Abeokuta
Úmrtí 8. června 1997 (ve věku 76 let)
Ibadan
Příčina úmrtí Diabetes mellitus
Povolání spisovatel a romanopisec
Národnost Jorubové
Etnikum Joruba
Stát Nigérie
Alma mater International Writing Program (Iowa)
Manžel(ka) Victoria Alake
Vlivy Daniel O. Fagunwa
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amos Tutuola (20. června 1920 Abeokuta8. června 1997 Ibadan) byl nigerijský spisovatel pocházející z chudé zemědělské rodiny. Nedosáhl vyššího vzdělání a pracoval jako sluha, zemědělec a kovář a později také působil v nižších úřednických funkcích. Psal románové fantazie, v nichž se spontánně mísí tradiční jorubský folklor, prvky evropské mytologie a realita každodenního života moderní Afriky s originální obrazotvorností.[1]

Dětství, mládí a počátky literární tvorby[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 20. června 1920 v Abeokutě, nigerijském městě, kde jeho rodiče Charles a Esther pracovali jako zemědělci pěstující kakao. Byli to Jorubové křesťanského vyznání. Když bylo Tutuolovi asi sedm let, začal pracovat jako sluha u Iba jménem F.O. Monu, který ho místo placení mzdy poslal do základní školy Armády spásy. Ve věku 12 let navštěvoval Anglican Central School v Abeokutě. Jeho školní docházka však trvala pouhých šest let. Když mu v roce 1939 zemřel otec, odešel ze školy, aby se vyučil kovářem, a tomuto řemeslu se v letech 1942–1945 věnoval u Royal Air Force. Následně vyzkoušel řadu dalších povolání, například prodej chleba a práci kurýra pro nigerijské ministerstvo práce. V roce 1946 během několika dní napsal své první dílo knižního rozsahu, The Palm-Wine Drinkard (Piják palmového vína). Roku 1947 se oženil – jeho ženou se stala Victoria Alake, s níž pak měl čtyři syny a čtyři dcery.

Další aktivity a literární tvorba[editovat | editovat zdroj]

Poté, co napsal první tři knihy a mezinárodně se proslavil, začal v roce 1956 pracovat jako skladník pro nigerijský rozhlas v Ibadanu v západní části Nigérie. Byl také jedním ze zakladatelů klubu Mbari Club, organizace spisovatelů a vydavatelů. V roce 1979 působil jako hostující vědecký pracovník na University of Ife (nyní Obafemi Awolowo University) v nigerijském městě Ile-Ife a roku 1983 se účastnil programu International Writing Program na University of Iowa. V penzi pobýval střídavě v Ibadanu a Ago-Odo. Zemřel 8. června 1997 ve věku 76 let v důsledku hypertenze a cukrovky.

Navzdory tomu, že jeho formální vzdělávání trvalo jen krátkou dobu, psal Tutuola své romány v angličtině. Svůj nejslavnější román, The Palm-Wine Drinkard and His Dead Palm-Wine Tapster in the Deads' Town (Piják palmového vína), napsal v roce 1946. Vydalo ho v Londýně roku 1952 nakladatelství Faber and Faber a ve Francii ho přeložil a roku 1953 v Paříži vydal Raymond Queneau jako L'Ivrogne dans la brousse. Díky Dylanu Thomasovi a jeho pozitivní kritice se tomuto románu dostalo velké pozornosti. Ačkoliv v Anglii a ve Spojených státech byla tato kniha přijata velmi pozitivně, v Tutuolově rodné Nigérii čelila tvrdé kritice. Částečně byla tato kritika způsobena jeho používáním „lámané angličtiny“ a jednoduchého stylu, neboť tyto prvky údajně podporují stereotypní pohled západu na Afriku jako zaostalý kontinent. Po tomto románu následovala roku 1954 kniha My Life in the Bush of Ghosts a poté několik dalších knih, ve kterých se Tutuola i nadále věnoval jorubským tradicím a jorubskému folkloru. Žádná z jeho dalších knih už však nedosáhla takového úspěchu jako The Palm Wine Drinkard. Mnohé Tutuolovy texty, dopisy a rukopisy byly shromážděny v Harry Ransom Humanities Research Center na University of Texas v Austinu.

Vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

 • The Palm-Wine Drinkard (1946, vydáno 1952, Piják palmového vína, česky 1966, 1998)
 • My Life in the Bush of Ghosts (1954)
 • Simbi and the Satyr of the Dark Jungle (1955)
 • The Brave African Huntress (1958)
 • Feather Woman of the Jungle (1962, slovensky s názvem Striga z džungle, 1978)
 • Ajaiyi and His Inherited Poverty (1967)
 • The Witch-Herbalist of the Remote Town (1981)
 • The Wild Hunter in the Bush of the Ghosts (1982)
 • Yoruba Folktales (1986)
 • Pauper, Brawler and Slanderer (1987)
 • The Village Witch Doctor and Other Stories (1990)

Další zdroje informací[editovat | editovat zdroj]

 • Collins, Harold R. Amos Tutuola. Twayne's World Author Series (TWAS 62). New York: Twayne Publishers, 1969.
 • Lindfors, Bernth. "Amos Tutuola" in Twentieth Century Caribbean and Black African Writers. Dictionary of Literary Biography, Vol. 125. Detroit: Gale Research, 1983.
 • Owomoyela, Oyekan. Amos Tutuola Revisited. Twayne's World Author Series (TWAS 880). New York: Twayne Publishers, 1999.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Procházka, Martin, Zdeněk Stříbrný et al. Slovník spisovatelů: anglická literatura, africké literatury v angličtině, australská literatura, indická literatura v angličtině, irská literatura, kanadská literatura v angličtině, karibská literatura v angličtině, novozélandská literatura, skotská literatura, waleská literatura. Praha: Libri, 2003. Str. 745.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]