V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - hrad". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - budova", tou by se měla nahradit.

Amberd (pevnost)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Amberd
Základní informace
Země ArménieArménie Arménie
Vystavěn 7. století
Zničen 1236
Zrekonstruován 20 století
Stavební materiál kámen, čedič
Zeměpisné souřadnice
Amberd
Fire.svg
Amberd

Amberd (arménsky Ամբերդ), rovněž znám jako Anberd (arménsky Անբերդ), je pevnost původem ze 7. století na svazích hory Aragac v nadmořské výšce 2300 m n. m. nad soutokem řek Arkashen a Amberd v provincii Aragatsotn v Arménii. Název Amberd znamená v arménštině "pevnost v oblacích". Vesnice Byurakan leží přibližně 7 km od pevnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě pevnosti se datují první známky osídlení od doby kamenné. V průběhu doby bronzové a v období arménského starověkého království Urartu byla vystavěna pevnost, která je v době starověkého Říma a raného křesťanství několikrát přestavěna. Podle některých zdrojů byl Amberd užíván jako letní rezidence králů. Hrad Amberd a některé části opevnění byly postaveny v 7. století n. l.

Na počátku 11. století byla pevnost a okolní území zakoupena rodem Pahlavuni a přestavěna knížetem Vahram Vachutian Pahlavuni, jak je zaznamenáno v rukopise středověkého státníka a učence Řehoře Magistrose , který byl rovněž okolo roku 1050 archimandritou města Ani. Vahram nechal zpevnit zdi, přidal tři bašty podél hrany Arkhasenského kaňonu. Postavil kostel kostel sv. Astvatsatsina a rovněž vybudoval lázně.

V roce 1070 byl Amberd obsazen seldžuckými Turky, kteří ho proměnili ve vojenskou základnu. V roce 1197 spojená armáda Gruzínců a Arménců vedená generálem Zakarianem ho zpětně dobyla a Zakarian získal právo držby. Během Zakarianova držení byly obranné hradby opětovně zesíleny. V roce 1215 jej koupil šlechtic Vacheh Vachutian. V této době byla pevnost klíčovým obranným bodem. Roku 1236 byl Amberd dobyt Mongoly a zničen. Místo zůstalo opuštěné a nedotčené až do 20. století, kdy bylo započato s vykopávkami a rekonstrukcí.

Galérie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]