Amada Gouldové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Amadina Gouldové)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Amada Gouldové

Amadina Gouldové
Amadina Gouldové
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: amadina (Chloebia)
Binomické jméno
Chloebia gouldiae
Gould, 1844
Gouldian Finch.png

Amada Gouldové (Chloebia gouldiae nebo Erythrura gouldiae) se řadí mezi astrildovité ptáky a pochází ze severní tropické Austrálie. Amada Gouldové byla pojmenována anglickým cestovatelem a ornitologem Johnem Gouldem podle jeho ženy Elizabeth, která byla údajně stejně krásná a fascinující jako tito ptáci. Amada Gouldové se v přírodě vyskytuje ve třech formách lišících se barvou hlavy:

  • černohlavá,
  • červenohlavá,
  • žlutohlavá (oranžovohlavá).

V přírodě se nejčastěji vyskytují černohlaví ptáci, méně červenohlaví (asi 3:1). Nejvzácnější je žlutohlavá variace, kdy na 5000 ks černo a červenohlavých ptáků připadá jeden žlutohlavý jedinec.

Amady Gouldové se vyskytují v severní části Austrálie. Jejich biotopem jsou teplé, suché savany. Vyhýbají se zalesněným areálům. Na těchto savanách vystupují denní teploty v létě na 40-47 °C. Noční teplota pouze sporadicky poklesne pod 20 °C. V období dešťů, kdy teploty dosahují 30-35 °C, migrují ptáci více k jihu, do vnitrozemí, v době sucha se stěhují na sever. V době hnízdění se ptáci zdržují v párech nebo menších, snad rodinných, skupinkách. Po vyhnízdění tvoří hejna, která pak migrují za vodou a potravou. Tou jsou z převážné části drobná semena trav (Sorgum, Panicum, Eriachne, Eragostris). V době odchovu mláďat tvoří podstatný díl potravy hmyz, především termiti. Hnízdění probíhá od prosince do dubna. Hnízda si staví v dutinách stromů, termitištích, hnízdech jiných ptáků (papoušků), vzácněji v hustém křoví nebo vysoké trávě. Klenba hnízda je velmi neumělá, jakoby pouze naznačená.

Amady Gouldové vytvářejí pestrou paletu barevných mutací, kvůli kterým je o ně stále velký zájem. K úspěšné výchově mláďat používá mnoho chovatelů chůvičky. Gouldy jsou náchylné na vzdušné roztoče a drobné parazity přenášející se vzduchem, které napadají dýchací cesty.

Amada Gouldové je zpravidla velká 13 cm, inkubační doba vajec je 14 dní, přičemž vylíhlá mláďata opouští hnízdo po 21 dnech. Amada Gouldové snáší přibližně 4-5 vajec v jedné snůšce.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Americká společnost ViewSonic, která se zabývá výrobou monitorů a počítačových komponent, má ve svém logu tři amady Gouldové. Ve filmu Batman se vrací z roku 1992 sní Catwoman jednu amadu Gouldové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gouldian Finch na anglické Wikipedii.

  • PAVLOVEC, Pavel; VÍT, Michal. Astrildovití ptáci. České Budějovice : Dona, 2008. ISBN 978-80-7322-113-3.  
  • ALDERTON, David. Encyklopedie ptáků. Praha : Svojtka & Co., 2003. ISBN 80-7237-795-7.