Amada Gouldové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Amadina Gouldové)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Amada Gouldové

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: amada (Erythrura)
Binomické jméno
Erythrura gouldiae
Gould, 1844
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma

Chloebia gouldiae

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amada Gouldové (Erythrura gouldiae nebo Chloebia gouldiae) se řadí mezi astrildovité ptáky a pochází ze severní tropické Austrálie. Amada Gouldové byla pojmenována anglickým cestovatelem a ornitologem Johnem Gouldem podle jeho ženy Elizabeth, která byla údajně stejně krásná a fascinující jako tito ptáci.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Červenohlavá forma

Amady Gouldové vytvářejí pestrou paletu barevných mutací, kvůli kterým je o ně stále velký zájem. Jsou zpravidla 13 cm dlouhé a v přírodě se vyskytují ve třech barvených formách:

  • černohlavá,
  • červenohlavá,
  • žlutohlavá (oranžovohlavá).

V přírodě se nejčastěji vyskytují černohlaví ptáci, méně červenohlaví (asi 3:1). Nejvzácnější je žlutohlavá variace, kdy na 5000 ks černo a červenohlavých ptáků připadá jeden žlutohlavý jedinec.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Amady Gouldové se vyskytují v severní části Austrálie. Jejich biotopem jsou teplé, suché savany. Vyhýbají se zalesněným areálům. Na těchto savanách vystupují denní teploty v létě na 40-47 °C. Noční teplota pouze sporadicky poklesne pod 20 °C. V období dešťů, kdy teploty dosahují 30-35 °C, migrují ptáci více k jihu, do vnitrozemí, v době sucha se stěhují na sever.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

V době hnízdění se ptáci zdržují v párech nebo menších, snad rodinných, skupinkách. Po vyhnízdění tvoří hejna, která pak migrují za vodou a potravou. Tou jsou z převážné části drobná semena trav (Sorgum, Panicum, Eriachne, Eragostris). V době odchovu mláďat tvoří podstatný díl potravy hmyz, především termiti. Hnízdění probíhá od prosince do dubna. Hnízda si staví v dutinách stromů, termitištích, hnízdech jiných ptáků (papoušků), vzácněji v hustém křoví nebo vysoké trávě. Klenba hnízda je velmi neumělá, jakoby pouze naznačená.

K úspěšné výchově mláďat používá mnoho chovatelů chůvičky. Gouldy jsou náchylné na vzdušné roztoče a drobné parazity přenášející se vzduchem, které napadají dýchací cesty.

Inkubační doba vajec je 14 dní, přičemž vylíhlá mláďata opouští hnízdo po 21 dnech. Amada Gouldové snáší přibližně 4-5 vajec v jedné snůšce.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Americká společnost ViewSonic, která se zabývá výrobou monitorů a počítačových komponent, má ve svém logu tři amady Gouldové. Ve filmu Batman se vrací z roku 1992 sní Catwoman jednu amadu Gouldové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gouldian Finch na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  • PAVLOVEC, Pavel; VÍT, Michal. Astrildovití ptáci. České Budějovice : Dona, 2008. ISBN 978-80-7322-113-3.  
  • ALDERTON, David. Encyklopedie ptáků. Praha : Svojtka & Co., 2003. ISBN 80-7237-795-7.