Alphonse Bertillon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alphonse Bertillon
Alphonse Bertillon2.jpg
Narození 22. dubna 1853
Paříž
Úmrtí 13. února 1914 (ve věku 60 let)
Avenue du Trocadéro (Paříž)
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Zaměstnavatel Policejní prefektura v Paříži
Ocenění rytíř Čestné legie
Rodiče Louis Bertillon
Příbuzní Jacques Bertillon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alphonse Bertillon ([bertijon], 24. dubna 1853, Paříž, Francie13. února 1914, Münsterlingen, Švýcarsko) byl francouzský policejní důstojník, který založil kriminalistickou metodu (bertillonáž) pro evidenci a identifikaci pachatelů založenou na antropometrii, měření lidského těla.

Některé jeho inovace jako standardizované fotografování pachatelů nebo systematické zdokumentování místa zločinu fotografií se používají v policejní práci dodnes.[1]

Omylu se ovšem dopustil v roli soudního znalce v Dreyfusově aféře — jeho chybný grafologický posudek (Bertillon nebyl grafolog) výrazně přispěl k Dreyfusovu odsouzení.

Bertillonův věhlas se odrazil i v kultuře. Dvakrát (v Psovi baskervillském a v Námořní smlouvě) jej jako experta zmiňuje Sherlock Holmes. Jiný fiktivní hrdina, Arsène Lupin, využívá v povídce Útěk Arsène Lupina nedostatky Bertillonových antropometrických metod k tomu, aby unikl.

Bertillonovo zavedení antropometrie je dramaticky zpracováno ve třetím díle českého televizního seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kirsten Moana Thompson, Crime Films: Investigating the Scene. London: Wallflower Press (2007): 10

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]