Pes baskervillský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o původním románu. Další významy jsou uvedeny na stránce Pes baskervillský (rozcestník).
Pes baskervillský
AutorArthur Conan Doyle
Původní názevThe Hound of the Baskervilles
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrdetektivka, kriminální fikce a mystérium
Ocenění100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
VydavatelGeorge Newnes Ltd
Datum vydání1902
Předchozí a následující dílo
Vzpomínky na Sherlocka Holmese Návrat Sherlocka Holmese
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pes baskervillský (anglicky The Hound of the Baskervilles) je román z cyklu románů a povídek o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi, který napsal anglický, potažmo skotský, spisovatel Arthur Conan Doyle. Tento román vyšel na pokračování v magazínu Strand, který se proslavil právě vydáváním povídek a románů detektiva z Baker Street 221B, v letech 1901 – 1902 a přitom to byl první román po delší pauze, kdy spisovatel oznámil, že Holmesovy příběhy již psát nebude, neboť ho vyčerpávaly a odváděly od pro něj skutečně podstatné tvorby. Přesto je považován za jeden z nejlepších Holmesových příběhů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se otevírá, když Holmese a jeho přítele Dr. Watsona navštíví v jejich bytě v Londýně Dr. James Mortimer, který přináší příběh záhadné smrti svého pacienta sira Charlese Baskervilla. Mortimer žije v Dartmooru, což je známá oblast blat a vřesovišť v Devonu v jihozápadní Anglii. Sir Charles Baskerville se obával rodinné kletby, která prý od časů anglické občanské války stíhá členy rodu Baskervillů. Neboť prý darebný Hugo Baskerville unesl v té době dceru místního farmáře a uvěznil ji ve svém zámku, odkud mu ale utekla. Společně se svými kumpány ji stíhal přes blata, ale byl zabit obrovským černým psem, který od té doby rod Baskervillů pronásleduje.

Sir Charles je nalezen mrtev za podivných okolností a Mortimer, kterému se vše toto nezdá, se vypraví za Holmesem, aby případ objasnil. Navíc je oznámeno, že po siru Charlesovi převezme panství jeho vzdálený synovec z Kanady Henry Baskerville. Po jeho příjezdu se Watson společně s ním a Dr. Mortimerem vypraví do Devonu, aby se mohl Henry ujmout svého majetku. Postupně se zde objevují boční linie příběhu, kdy vyjde najevo, že uprchlý vrah Selden je bratrem služebné v zámku a jiná další tajemství. Holmes, o kterém si všichni myslí, že je v Londýně, je však v Devonu a řeší případ tam. Postupně vyjde najevo, že skutečným vrahem sira Charlese byl opravdu pes, žádná kletba, ale pes z masa a kostí, kterého poslal Stapleton, který se chtěl zmocnit majetku rodu Baskervillů, a proto chtěl odstranit jak Charlese, tak Henryho. Nakonec Holmes případ vyřeší, Stapletonův plán na zabití sira Henryho je překažen a sám Stapleton hyne v Grimpenských bažinách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]