Alipašino polje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alipašino polje
Poloha
Souřadnice
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Alipašino polje
Alipašino polje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alipašino polje (v srbské cyrilici Алипашино поље) je místní část hlavního města Bosny a Hercegoviny, Sarajeva. V rámci města spadá pod općinu (samosprávnou jednotku‒obvod) Novi Grad (Nové město).

Panelové sídliště, které bylo vybudováno v druhé polovině 20. století technologií IMS – Žeželj, je vymezeno ze severu Bulvárem Mešy Selimoviće a místní částí Alipašin most, z jihu bývalou olympijskou vesničkou pro zimní olympijské hry 1984. Vybudováno bylo ve třech částech (Fáze A, B a C). Vznik sídliště předpokládal generální územní plán pro město Sarajevo z roku 1964 a stavební práce na jednotlivých obytných blocích probíhaly v letech 19741979. Jednotlivé domy mají od 4 do 18 pater, žije v nich okolo 60 tisíc lidí. V blízkosti sídliště se rovněž nachází budova veřejnoprávní televize.

Vzhledem k blízkosti okraje města bylo sídliště vystaveno během obléhání města v 90. letech 20. století bojům, které byly na některých domech ještě dvě desítky po skončení konfliktu patrné.

Dopravní obslužnost pro sídliště zajišťují tramvaje vedené ulicí Bulevar Meše Selimovića a trolejbusová trať na jižním okraji sídliště, případně autobusy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alipašino polje na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]