Tramvajová doprava v Sarajevu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Schéma sítě
Sarajevská tramvaj československé výroby Tatra K2

Sarajevo, hlavní město Bosny a Hercegoviny, je jediné město ve státě, kde je provozována tramvajová doprava.

Provozovatelem je podnik JKP GRAS, základem sítě je v podstatě jedna dlouhá trať (s několika menšími odbočkami) vedoucí východo-západním směrem ukončená v historickém jádru metropole velkou blokovou smyčkou. V centru města jsou použity žlábkové kolejnice, na zbytku sítě, kde trať probíhá středem ulice na vlastním tělese, byly většinou použity kolejnice železničního typu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přestože dnešní rozsah tramvajové dopravy ve městě je poměrně malý (sedm linek, které jezdí na síti o délce 16 km), má zde doprava tohoto typu dlouhou historii. První tramvajový úsek byl ve městě otevřen pro veřejnost již za Rakouska-Uherska v roce 1884. Tehdy se jednalo o tramvaje s animální trakcí (tedy koňka, dodnes se dochoval jeden vůz). Postupem času byla trať zelektrifikována.

Po druhé světové válce přijala socialistická Jugoslávie svůj první pětiletý plán. V rámci něho bylo rozhodnuto o rozsáhlých nových investicích i pro město Sarajevo a jeho okolí. Právě v této době byla zbudována tramvajová trať na západní okraj města, do Ilidže.[1]

V 60. letech 20. století byly zakoupeny nové české vozy typu T3 a K2, později bylo zakoupeno několik ojetých vozů KT8D5, které jsou dodnes v provozu. V současné době převažují tramvaje typu K2. Na začátku 21. století modernizují opět české firmy místní vozy a zároveň je upravují na nízkopodlažní.

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. R. DONIJA, Robert. Sarajevo: biografija grada. Sarajevo: Izdavač za istoriju, 2006. 462 s. ISBN 9958-9642-8-7. S. 252. (bosenština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]