Aliboron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ilustrace zatmění Měsíce ze středověkého rukopisu al-Birúního.

Aliboron (někdy též Abú ar Rajhán nebo al-Birúní) (15. září 97313. prosince 1048), celým vlastním jménem Muhammad Abú ar Rajhán al-Birúní, byl perský astrolog, astronom, filosof, lékař, matematik, historik, kartograf a cestovatel pocházející z Chórezmu na území dnešního Uzbekistánu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval arabské islámské právo a ovládal i řečtinu, syrštinu a sanskrt. Čtyřicet let studoval v Indii, na svých cestách se dostal až k hranicím Evropy. Zabýval se aritmetikou, kombinatorikou, iracionálními čísly a geometrií. Ve svých filosofických pracích vycházel z podrobné znalosti Aristotelova díla. Vypočítal na svou dobu velmi přesně rozměry Země a byl přesvědčen o tom, že Země rotuje kolem své osy a obíhá kolem Slunce. Znal také fakt, že rychlost světla je mnohonásobně větší, než rychlost zvuku.

V roce 1030 sepsal o indických heliocentrických teoriích spis Tárich al-Hínd („Indické kroniky“). Vycházel přitom ze znalosti spisů indického astrologa Arjabhaty (5. století) a jeho následovníků. Věnoval se také botanice a farmakologii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Al-Biruni: The Book of Instruction in the Elements of the Art of Astrology (anglicky, R. Ramsay Wright, 1934)

Související články[editovat | editovat zdroj]