Alexej Vasiljevič Kolcov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Alexej Vasiljevič Kolcov
Aleksey Koltsov.png
Narození 3.jul. / 15. října 1809greg.
Voroněž
Úmrtí 29. říjnajul. / 10. listopadu 1842greg. (ve věku 33 let)
Voroněž
Příčina úmrtí tuberkulóza
Povolání básník a spisovatel
Národnost Rusové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexej Vasiljevič Kolcov (2. října 1809, Voroněž - 19. října 1842) byl ruský romantický básník, označovaný za "ruského Burnse".

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl statkář a Alexej na otcově statku pomáhal s pastýřskou a honáckou prací, velmi rád ale četl a v šestnácti letech se pokusil o první verše. V roce 1831 byly při jakési obchodní cestě do Moskvy Kolcovovy verše poprvé časopisecky otištěny, v roce 1835 vyšly knižně. Kolcov se stal významnou literární osobností. Po onemocnění básníkova otce se ale jeho statek utopil v právních problémech, které podlomily i Kolcovovo zdraví. Alexej Vasiljevič Kolcov tak ve čtyřiatřiceti letech zemřel.

Kolcov postrádal formální vzdělání (nikdy se nenaučil psát pravopisně správně), ve svých textech, většinou krátkých, tematicky velmi různorodých lyrických písních, se inspiroval téměř výlučně ruskou lidovou poesií (někdy jsou jeho básně s mírnou nadsázkou označovány za lidovou poesii, jejíž autor je náhodou známý). Jeho básně měly ve své době velký ohlas pro svou romantickou citlivost a živost, oslavu prostého rolníka a jeho života. Mnoho z nich bylo zhudebněno. Do češtiny Kolcovovy verše přeložili například Ladislav Quis nebo František Krsek.