Alexandr Ivanovič Michajlov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Ivanovič Michajlov
Narození 6. prosince 1905
Zemetchino
Úmrtí 6. února 1988 (ve věku 82 let)
Moskva
Místo pohřbení Kuncevský hřbitov
Alma mater Ruská chemicko-technologická univerzita D. I. Mendělejeva
Zaměstnavatel VINITI
Ocenění Leninův řád
Řád Říjnové revoluce
medaile Za pracovní udatnost
Odznak cti
Řád rudého praporu práce
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alexandr Ivanovič Michajlov také A. I. Michajlov (rusky Александр Иванович Михайлов; 6. prosince 1905 Ruské impérium6. února 1988 Moskva) byl ruský inženýr a informační vědec. Je jedním z vlivných myslitelů, kteří se v Sovětském svazu a ve východním bloku zabývali informační vědou.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1931 absolvoval strojní inženýrství na Mendělejově institutu a ve 30. a 40. letech byl úspěšný v oblasti letadlové a letecké techniky. Na začátku 50. let se podílel na vzniku a vývoji Všeruského institutu vědeckých a technických informací (VINITI), institutu zaměřeném na studium a postupy vědeckých informací v Rusku. Institut byl otevřen v roce 1952 a od října 1956 se stal jeho ředitelem, jímž zůstal až do své smrti.

Od 60. do 80. let byl činný v International Federation for Information and Documentation, dvakrát se stal jeho zastupujícím ředitelem (od 1969 do 1976 a od 1981 do 1988), koordinoval Study Committee Research on Theoretical Basis of Information (FID/RI) a v roce 1975 a 1988 se stal šéfredaktorem časopisu International Forum for Information and Documentation. V 60. letech rozvinul společně s ostatními autory koncept Informatics (rusky Informatika), spojující studium, organizaci a šíření vědeckých informací. Jeho hlavní práce v této oblasti byly Osnovy naučnoj informaciji (1965), Osnovy informatiki (1968) a Naučnyje kommunikacii i informatika (1976), všechny psané společně s Arkadijem Černym a Rudžerem Giljarevskym.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Ivanovich Mikhailov na anglické Wikipedii.